1 funt szterling = PLN
Pogoda w Peterborough
Peterborough
+10°C
Dzisiaj jest: 20.1.2018
fizjoterapia 170x200MT 170x200px(bedfordpl) jumaro 2017 BANER ODSZKODOWANIA  ZigZag-Baner    sat montaz
anteny ulotkapolbud omega   SZKOLA INTERNETOWA BANER
 SHA baner  

Grom dźwiękowy w Peterborough

grom_dzwiekowy_peterboroughPrawdziwe chwile grozy przeżyli dziś popołudniu mieszkańcy Peterborough. Wszystko przez zjawisko znane jako „grom dźwiękowy” (ang. sonic boom). Ogromny huk, domy trzęsące się w swoich posadach, wystraszone dzieci, spłoszone zwierzęta domowe – to doniesienia rezydentów naszego miasta i okolic. Wielu z nich myślało, że w Peterborough nastąpiła eksplozja lub atak terrorystyczny. Wielkiego hałasu i strachu narobił tymczasem samolot.

Nic dziwnego, że po godzinie 13.00, służby policyjne otrzymały wiele telefonów na numery 999 i 101. Jak się okazuje, grom odczuli mieszkańcy całego miasta, a także osoby z Huntingdon, Market Deeping, Crowland czy Whittlesey. W ciągu kilku minut policja wydała oświadczenie potwierdzające grom dźwiękowy, zapewniła o braku zagrożenia i poprosiła mieszkańców o wstrzymanie telefonów w związku ze zdarzeniem.

Grom dźwiękowy to efekt akustyczny, towarzyszący rozchodzeniu się fali uderzeniowej i występuje, gdy jakiś obiekt np. samolot osiąga prędkość zbliżoną do prędkości dźwięku. 

 

Dzisiejszy grom został spowodowany przez odrzutowiec wojskowy Typhoon (Tajfun) z RAF Coningsby, który w ramach nagłego, szybkiego alarmu reagowania, otrzymał rozkaz przejścia w szybkość ponaddźwiękową. Odrzutowiec ruszył z pomocą w kierunku prywatnego samolotu, z którym wcześniej utracono łączność radiową. Szczęśliwie, kontakt z samolotem odzyskano zanim odrzutowiec dotarł w wyznaczone miejsce. Kierownictwo wojskowe przeprosiło mieszkańców za niedogodności, podkreślajac jednocześnie, że interwencja odrzutowca była konieczna.

Komentarze   

0 #1 Tay Fun 2014-06-05 20:02
Huntingdon,nie HuntingTon
Cytować
0 #2 cala 2014-06-07 18:11
A mnie bardzo dziwi po co ci ludzie dzwonili na policje skoro zaraz po wybuchu bardzo wyraźnie było słychać ze to samolot. Nie zyjemy w sredniowieczu i chyba ludzie slyszeli juz takie atrakcje szczegolnie tu w Anglii.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

PROMOWANE OGŁOSZENIA:
carworld new
Odszkodowania londyn anglia Birmingham , odszkodowania powypadkowe w uk , odszkodowania w milton keynes londynie odszkodowania w uk , wypadek w uk wypadek w london, szkocja
ABC