1 funt szterling = PLN
Pogoda w Peterborough
Peterborough
+10°C
Dzisiaj jest: 27.5.2019
   accidentZigZag-Baner    
polbud OMEGA POPRAWIONE   SZKOLA INTERNETOWA BANER
 SHA baner  

Czy potrzebuję zgody mojego ex partnera na wyjazd dziecka za granicę?

prawnik peterboroughMieszkasz w Peterborough. Masz dziecko lub dzieci, nie żyjesz jednak z ich ojcem lub matką. Chcesz wyjechać za granicę, zabierając ze sobą swoją pociechę, na dłuższy lub krótszy okres.

Okazuje się, że nie jest to takie proste, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Ba! Sprawa może skończyć się w sądzie. To zagadnienie tłumaczą dziś dla nas polscy prawnicy z kancelarii Simpson Millar LLP.

Przy planowaniu wyjazdu wakacyjnego, wielu rodziców będzie szukało miejsca nieco bliżej cieplejszych krajów, aby spędzić miło czas z dziećmi. Jednak dla rodziców, którzy są rozdzieleni (np. separacja, rozwód) może pojawić się problem. Warto zabezpieczyć się wcześniej przed potencjalnie problematycznymi sytuacjami, które mogą wytrącić nas z wakacyjnego relaksu.

Istnieje wiele zróżnicowanych sytuacji, w których będziemy potrzebować zgody jednego z rodziców do wyjazdu dziecka na wakacje. Wiele z nich zależy od tego, czy obydwoje rodzice mają władzę rodzicielską oraz czy nie ma wyroków powstrzymujących jednego z rodziców od zabrania dziecka na zagraniczne wakacje bez zgody drugiego.

Kiedy będę potrzebować zgody na zabranie mojego dziecka na zagraniczne wakacje?

Zasadą ogólną w prawie angielskim jest to, że musisz uzyskać zgodę wszystkich osób sprawujących władzę rodzicielską nad dzieckiem przed tym, jak zamierzasz wyjechać poza UK, nawet na krótkie wakacje.

Sytuacja ma się inaczej, gdy posiadasz residence order, wtedy możesz zabrać dziecko poza teren UK na okres do jednego miesiąca bez zgody drugiego opiekuna i do 3 miesięcy, gdy otrzymasz special guardianship order.

Jeżeli sam lub sama sprawujesz władzę rodzicielską i nie są w mocy żadne dodatkowe wyroki sądu w tym zakresie, to możesz zabrać dziecko na wakacje bez zgody innych osób.

W jakiej sytuacji mój ex partner może powstrzymać dziecko od wyjazdu na wakacje?

Jeżeli twój ex partner sprawuje władzę rodzicielsk, to może uniemożliwić wyjazd dziecka za granicę, wnosząc wniosek o prohibited steps order. To powoduje, że rodzic sprawujący opiekę nad dzieckiem nie może podejmować określonych decyzji bez zgody sądu.

Alternatywą, dla twojego ex-partnera może być również aplikacja do sądu o otrzymanie specific issue order. Ma to zastosowanie w sytuacji, gdy pojawiają się konkretne zagadnienia dotyczące wychowania dziecka a osoby sprawujące opiekę rodzicielską nie mogą dojść do porozumienia.

Należy zwrócić uwagę na fakt, że jeśli jeden z rodziców od początku sprawował władzę rodzicielską samotnie, to nic nie powstrzymuje drugiego z rodziców o ubieganie się o sprawowanie władzy rodzicielskiej i tym samym sprzeciwianie się wyjazdom zagranicznym.

Co się stanie, jeżeli pójdziemy do sądu?

Zazwyczaj sąd udziela pozwolenia na wyjazd dziecka na zagraniczne wakacje pod opieką jednego z rodziców, jednakże sąd musi być pewien, że intencje rodzica są jasne, co do powrotu dziecka do kraju. Zazwyczaj sąd stawia określone warunki, które muszą być spełnione, takie jak:

- szczegóły dotyczące miejsca pobytu dziecka podczas wyjazdu,
- numery kontaktowe w przypadku sytuacji wyjątkowej,
- dowód na to, że został zakupiony lot powrotny oraz inne szczegóły dotyczące tego lotu 

Należy pamiętać, że dobrą praktyką jest uzyskanie zgody od swojego byłego partnera lub innej osoby, sprawującej władzę rodzicielską dotyczącej waszego wspólnego dziecka nawet, gdy nie ma takiego obowiązku. Taka postawa może pomóc zbudować zaufanie i zapobiec niepotrzebnym nieporozumieniom w przyszłości lub oskarżeniom dotyczącym porwania dziecka.

W razie dalszych pytań albo wątpliwości lub jeśli potrzebujecie pomocy w wyżej opisanym temacie, prosimy o kontakt z naszym departamentem.

 

simpson millar peterborough
Polski Departament kancelarii Simpson Millar LLP Solicitors działa od 2006 roku. Od tego czasu pomogliśmy wielu Polakom skutecznie zrealizować swoje prawa i uzyskaliśmy odszkodowania dla naszych klientów, przekraczające kilka milionów funtów. Kliknij w nasze logo po lewej, aby odwiedzić naszą stronę internetową.

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

PROMOWANE OGŁOSZENIA:
carworld new
KURSY I SZKOLENIA NA MASZYNY BUDOWLANE CPCS – CSCS TAKIE JAK- KOPARKI – WYWROTKI - WALCE – WOZKI TELESKOPOWE – LADOWRKI CPCS – IPAF LUBDRIVER  CPC 35H . SZUKASZ PRACY ? PODNIES SWOJE KWALIFIKACJE I ZACZNIJ ZARABIAC WIECEJ !
ABC