1 funt szterling = PLN
Pogoda w Peterborough
Peterborough
+10°C
Dzisiaj jest: 20.5.2019
   accidentZigZag-Baner    
polbud OMEGA POPRAWIONE   SZKOLA INTERNETOWA BANER
 SHA baner  

3 ważne pytania o wypadek w pracy

wypadek w pracy ukWypadek w pracy to zawsze trauma. A do tego może być bardzo skomplikowanym zagadnieniem, kiedy sprawa kończy się dochodzeniem odszkodowania.

Czasem, bez fachowej pomocy, wolimy nie ubiegać się o zadośćuczynienie i zostawić sprawy takimi, jakie są, z obawy np. przed ewentualnymi konsekwencjami w środowisku pracy. Kancelaria Osbornes często spotyka się z takimi wątpliwościami, dlatego też przygotowała odpowiedzi na trzy ważne pytania o wypadek w pracy.

Czy mogę ubiegać się o odszkodowanie za szkodę na zdrowiu doznaną podczas wykonywania obowiązków służbowych, jeśli wypadek nastąpił częściowo z mojej winy?

Tak, jak najbardziej! Jeśli pracodawca złamał swoje obowiązki utrzymania bezpieczeństwa w miejscu pracy, pomimo iż pracownik częściowo przyczynił się do wypadku, nadal może on starać się o odszkodowanie za doznaną szkodę na zdrowiu od swojego pracodawcy. Jednakże, w takich okolicznościach wypłacone odszkodowanie będzie pomniejszone odpowiednio w zależności do stopnia przyczynienia się pracownika do wypadku. Stopień przyczynienia się pracownika do wypadku (i w konsekwencji do doznanej przez niego szkody) określany jest procentowo i o ten właśnie procent odszkodowanie za szkodę na zdrowiu zostanie zredukowane. Jednakże warto zaznaczyć, iż pracodawca nie może powołać się na tzw. contributory negligence, jeśli sprzęt do pracy przez niego dostarczony był wadliwy! Przykładowo, jeśli pracownik zmuszony był do używania niesprawnej piły pozbawionej braku niezbędnych osłon, w konsekwencji czego pracownik stracił kciuk, pracodawca nie może powołać się na contributory negligence pracownika, gdyż nie miał on rękawic w momencie wypadku.

Czy pracodawca może mnie wyrzucić z pracy za staranie się o odszkodowanie za szkodę na zdrowiu wynikłą z wypadku w pracy?

Absolutnie nie! Choć z reguły większość spraw o odszkodowania z tytułu wypadków w pracy rozpoczyna się dopiero po zakończeniu przez poszkodowanego pracownika okresu zatrudnienia u winnego pracodawcy, warto wiedzieć, że pracodawca nie ma absolutnie żadnego prawa zwolnić pracownika na podstawie tego, iż ten stara się o odszkodowanie za szkodę na zdrowiu wynikłą w wyniku wypadku w pracy, który nastąpił z winy tegoż pracodawcy. Jeśli jednak tak by się stało, może stanowić to podstawę do pozwania pracodawcy o niesłuszne zwolnienie do Trybunału Pracy i staranie się o odszkodowanie również z tego tytułu. Co więcej, pracodawca zatrudniający co najmniej jedną osobę ma prawny obowiązek wykupić polisę ubezpieczeniową. A zatem odszkodowanie, o które się ubiegasz wypłacone zostanie, tak czy inaczej, nie bezpośrednio przez pracodawcę, a przez jego ubezpieczyciela z jego polisy ubezpieczeniowej.

Co to jest „interim payment”?

Jest to suma pieniężna oferowana przez stronę przeciwną jako częściowe zadośćuczynienie za szkodę doznaną w wyniku wypadku. Nie oznacza to zatem, iż sprawa jest zakończona, jest to jedynie częściowa wypłata zadośćuczynienia. Z 'interim payment' mamy najczęściej do czynienia w przypadku bardzo poważnego uszczerbku na zdrowiu, kiedy ofiara wypadku potrzebuje natychmiastowego zastrzyku gotówki w celu szybszego powrotu do zdrowia / polepszenia jej warunków bytowych po wypadku, np. pieniądze potrzebne na natychmiastową opiekę, rehabilitację, czy też pieniądze potrzebne na dostosowanie domu rodzinnego do nowych warunków zdrowotnych (wybudowanie podjazdu dla wózka inwalidzkiego).

Dalsze pytania? Aby dowiedzieć się, czy możemy Ci pomóc, skontaktuj się z naszym polskim zespołem: 0207 482 8437, 020 7485 8450, 07860951518 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

osbornes logoOsbornes jest kancelarią prawną działającą już od 40 lat i jest polecana przez niezależne i prestiżowe rankingi Chambers & Partners oraz The Legal 500 jako jedna z najlepszych firm działających w tym zakresie. Jesteśmy także akredytowani jako specjaliści w sprawach odszkodowawczych przez Law Society oraz organizację APIL.

Artykuł sponsorowany

Komentarze   

0 #1 MICHAL CZERWINSKI 2015-08-20 11:55
witam
na posessji ktora wynajmujemy
gralem z synem w pilke nozna
pilka poleciala wysoko przez plot ja zachaczylem o worek ktory wystaje i wypadle na plot przez ktory przelecialem na druga strone
za plotem jest urwisko jakies 6 metrow z ktorego spadlem
zlamalem noge problem z glowa i reka
6 tygodniiw szpitalu
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

PROMOWANE OGŁOSZENIA:
carworld new
KURSY I SZKOLENIA NA MASZYNY BUDOWLANE CPCS – CSCS TAKIE JAK- KOPARKI – WYWROTKI - WALCE – WOZKI TELESKOPOWE – LADOWRKI CPCS – IPAF LUBDRIVER  CPC 35H . SZUKASZ PRACY ? PODNIES SWOJE KWALIFIKACJE I ZACZNIJ ZARABIAC WIECEJ !
ABC