1 funt szterling = PLN
Pogoda w Peterborough
Peterborough
+10°C
Dzisiaj jest: 23.5.2019
   accidentZigZag-Baner    
polbud OMEGA POPRAWIONE   SZKOLA INTERNETOWA BANER
 SHA baner  

Rodaku, czy wybierasz się za granicę na Wielkanoc?

pol plan peterborough wielkanocWreszcie słońce coraz śmielej wygląda zza chmur i ogrzewa zmęczone zimą twarze. A to może oznaczać tylko jedno – nadchodzi wiosna i Święta Wielkanocne. Bez względu na to czy zamierzasz spędzić tę Wielkanoc w UK, czy wybierasz się do Polski, powinieneś odpowiednio przygotować się do podróży i pomyśleć o właściwym ubezpieczeniu.

Czas świąt zawsze oznacza wzmożony ruch na drogach. Bądź więc dobrze przygotowany do jazdy, zachowaj zdrowy rozsądek i unikaj brawury. Pośpiech i stres nie zwalniają z obowiązku dbania o bezpieczeństwo na drodze. Lepiej się spóźnić, niż nie dojechać wcale. Twoi bliscy z pewnością to zrozumieją.

O tym jak przygotować się do wyjazdu zagranicznego, opowiada Paweł Rusnarczyk – manager oddziału Pol-Plan Ubezpieczenia w Peterborough.

 

Prowadzisz? Bądź wypoczęty


Jak pokazują wyniki raportów z Finlandii, Australii czy Anglii senność w czasie jazdy jest przyczyną 10 do 30 procent wypadków. Planowanie dłuższej podróży po nieprzespanej nocy lub całym dniu w pracy nie jest najlepszym pomysłem. Twój stan psychiczny i fizyczny ma ogromne znaczenie i wpływa na czas reakcji oraz ocenę sytuacji na drodze. A to oznacza, że jesteś całkowicie odpowiedzialny za bezpieczeństwo swoje i jadących z Tobą pasażerów. Zadbaj o to, aby mieć za sobą przespaną noc, zjedz porządne i zdrowe śniadanie, upewnij się, że jesteś już rozbudzony – i dopiero wtedy wyruszaj w trasę.

 

Zaplanuj trasę


Dobrym nawykiem jest też wcześniejsze zaplanowanie trasy. Wystarczy przed wyjazdem poświęcić trochę czasu na poznanie drogi, aby poznać czas podróży i wyznaczyć dogodne miejsca odpoczynku, zalecane w przypadku dłuższej jazdy. Znając przebieg trasy, unikniesz zmęczenia, które bardzo poważnie obniża bezpieczeństwo jazdy. Zniwelujesz również stres, nieodłącznie towarzyszący osobom podróżującym bez planu.

 

Pamiętaj o postojach


Kolejnym dobrym nawykiem, który wpływa na bezpieczeństwo podczas jazdy są postoje. Jeśli nie udało Ci się wystarczająco wypocząć przed podróżą, dobrze by było, aby jechał z Tobą drugi kierowca, który będzie mógł cię zmienić. Jeśli to niemożliwe, koniecznie rób częste postoje. Przynajmniej raz na 2 godziny warto zrobić 15-minutową przerwę, podczas której wysiądziesz z samochodu i choć chwilę spędzisz na świeżym powietrzu. To idealny moment, aby coś zjeść lub się napić, bo nie powinno się tego robić podczas jazdy samochodem. Te czynności często rozpraszają i mogą stać się przyczyną wypadku.

 

Nigdy nie prowadźmy po alkoholu!


Pijani kierowcy to od lat zmora świątecznych wyjazdów. Co roku w telewizyjnych wiadomościach aż huczy od policyjnych statystyk, z których wynika, że złapano tysiące nietrzeźwych kierowców. Nawet niewielka ilość wina (kieliszek 150 ml) zawiera 12 proc. czystego alkoholu, z którego po godzinie w organizmie osoby o wadze 80 kg pozostanie około 0,1 promila. Mając 0,2 promila alkoholu we krwi, kierowca ma problemy z szybkim śledzeniem poruszających się obiektów i podzielnością uwagi. Pamiętaj, że to Ty jesteś kierowcą i ponosisz całkowitą odpowiedzialność za bezpieczeństwo Twoje i pasażerów.

 

Spiesz się powoli


To oczywiste, że niechętnie rozstajesz się z rodziną i przedłużasz chwilę pożegnania. Polskie święta to niezwykły i radosny czas, gdy wreszcie możemy się zrelaksować i pobyć z najbliższymi. Jednak nie powinno Cię kusić, aby wracać w ostatnim możliwym momencie. Takie zachowanie skutkuje późniejszym pośpiechem i brawurą, zwykle oznacza też jazdę po zmroku i w korku. Jakkolwiek miło spędzasz czas ze swoją polską rodziną, pamiętaj, że musisz jeszcze bezpiecznie dotrzeć do domu. Dlatego nie warto ryzykować i przekładać podróży powrotnej na ostatnią chwilę.

 

Pamiętaj o zmianach w brytyjskich przepisach drogowych


Tej wiosny zmieniło się kilka brytyjskich przepisów drogowych. Abyś mógł bezpiecznie podróżować i uniknąć mandatu powinieneś znać nowe przepisy. Pierwsza zmiana dotyczy przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych. Wedle nowych zasad podwyższające siedziska lub poduszki bez oparcia będą dopuszczalne wyłącznie w przypadku dzieci, których wzrost wynosi więcej niż 125 cm, a waga przekracza 22 kg. W świetle nowych przepisów podwyższające siedziska bez oparcia nie będą już dozwolone w przypadku mniejszych dzieci.

Druga zmiana, dotyczy mandatów za przekroczenie prędkości, które mogą wzrosnąć nawet o 50%! Rada “Sentencing Council” poinformowała, że nastąpił wyraźny wzrost popełnianych wykroczeń w związku z tym od kwietnia nastąpi drastyczny wzrost kar. Obecnie wysokość grzywny ograniczona jest do 100% dochodu tygodniowego kierowcy, maksymalnie do £1,000, a w przypadku przekroczenia dopuszczalnej prędkości na autostradzie wynosi £2,500. Po 24 kwietnia, kiedy wejdą w życie nowe przepisy, sądy będą mogły podnieść kary do 150%.

Pamiętaj także – żadnych rozmów telefonicznych! Po pierwsze, są prawnie zakazane i zwyczajnie niebezpieczne, bo poważnie rozpraszają podczas jazdy samochodem. Poza tym, kary za rozmawianie przez telefon podczas jazdy również wzrosły (i to podwójnie!). Oznacza to, że obecnie mandat oznacza 6 punktów karnych i wydatek £200. Co więcej, te osoby, które zostaną dwukrotnie złapane na tym wykroczeniu lub przekroczą 12 punktów karnych, stracą prawo jazdy i zostaną ukarane grzywną nawet do £1000. Mało tego, punkty karne wpłyną na Twoją składkę ubezpieczeniową w przyszłym roku, a niektórzy ubezpieczyciele na rynku mogą nawet odmówić ubezpieczenia dla kerowców, którzy mają mandat za używanie telefonu podczas jazdy!

 

Weź ze sobą dokumenty i upewnij się że Twoje ubezpieczenie pokrywa Twój wyjazd zagraniczny


Wyjeżdżając za granicę weź ze sobą prawo jazdy, dowód rejestracyjny samochodu (V5C) oraz certyfikat ubezpieczenia.

Nie wszyscy ubezpieczyciele dają możliwość wyjazdów zagranicznych w standardzie. Przed wyjazdem upewnij się czy Twój ubezpieczyciel zapewnia za granicą ten sam poziom ubezpiecznia, który masz na terenie Wielkiej Brytanii.

Jeżeli, nie posiadasz pomocy drogowej i holowania warto zadbać o to przed wyjazdem. W razie awarii samochodu, poza granicami Wielkiej Brytanii koszty holowania mogą być liczone nawet w setkach funtów. Nie wspominając już o stresie i problemami związanymi z takim zdarzeniem.

 

Pamiętaj że wyjeżdżając pozostawiasz swój cały dobytek


Wyjeżdżając z Wielkiej Brytanii na Wielkanoc bądź też na jakikolwiek dłuższy urlop, pamiętaj o zabezpieczeniu swojego dobytku. Okres świąteczny jest czasem kiedy liczba włamań i kradzieży się wzmaga dlatego zadbaj o ubezpieczenie swojego domu lub wyposażenia. Bądź Polakiem mądrym przed szkodą!

 

Jeżeli Twoje ubezpieczenie nie daje możliwości wyjazdu zagranicznego, szukasz pomocy drogowej i holowania, bądź masz jeszcze jakieś pytania dotyczące ubezpieczenia Twojego pojazdu lub domu/wyposażenia domu zadzwoń do specjalistów z Twojego lokalnego oddziału Pol-Plan Ubezpieczenia w Peterborough na nr 01733 852 221. Konsultanci Pol-Planu z przyjemnością Ci pomogą znaleźć najlepsze dostępne ubezpieczenie na rynku.


Paweł Rusnarczyk
Pol-Plan Manager

 

Artykuł sponsorowany

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

PROMOWANE OGŁOSZENIA:
carworld new
TANIE KURSY UK NA WSZYSTKIE WOZKI WIDLOWE I MASZYNY BUDOWLANE, UPRAWNIENIA UK I SZKOLENIA UK – PROMOCJA OD £150
ABC