1 funt szterling = PLN
Pogoda w Peterborough
Peterborough
+10°C
Dzisiaj jest: 23.5.2019
   accidentZigZag-Baner    
polbud OMEGA POPRAWIONE   SZKOLA INTERNETOWA BANER
 SHA baner  

Z Peterborough nad morze - plaże Sea Palling i Mundesley

plaza sea pallingKontynuujemy naszą podróż po najlepszych plażach w najbliższej odległości od Peterborough. Tym razem wybieramy się do Norfolk, aby odwiedzić dwa miejsca, wyróżnione prestiżowymi nagrodami i oferujące, oprócz piasku i czystej wody, również całą gamę atrakcji dla plażowiczów. W Norfolk zostaniemy na dłużej – w przyszłym tygodniu kolejne dwie plaże, znajdujące się na terenie tego hrabstwa.

 

Plaża Sea Palling

Ogólny opis

Określana najpiękniejszą plażą w Norfolk, na pewno będzie doskonałym wyborem dla osób ceniących sobie cichy wypoczynek i brak tłumów na plaży. Doskonała do pływania. Doskonała na długie spacery. Świetne wydmy. W Sea Palling widać interwencję człowieka w wygląd terenu (m.in. 9 raf utworzonych w ramach ochrony przed powodziami), nie ujmuje to jednak jego urodzie, a wręcz przeciwnie – czyni obszar jeszcze ciekawszym. Plaża wyróżniona Blue Flag Award, a także wyróżnieniem Marine Conservation Society.

Zwierzęta

Od 1 maja do 30 września, na pewne części plaży psy nie mają wstępu. Mowa o obszarze 1 mili, zaczynającym się na lewo od stacji łodzi ratunkowych. Psy muszą być także trzymane na smyczy o długości nie większej niż 1.8 m. Złamanie zakazu może skutkować karą minimum £80. Z psami najlepiej jest spacerować w części wschodniej lub udać się do pobliskiego Waxham, gdzie nie ma żadnych ograniczeń.

I ciekawostka, w tamtym rejonie można czasem spotkać foki.

Czystość wody

Marine Conservation Society potwierdza znakomitą czystość wody na plaży Sea Palling. Dodatkowo, Environment Agency przyznaje tamtejszej wodzie najlepsze z możliwych wyróżnienie i podkreśla, że bardzo dobra czystość wody jest w Sea Palling utrzymywana od 2002 roku.

Czystość plaży

Określana jako bardzo dobra. Plażę w porządku i czystości utrzymuje North Norfolk District Council. Kosze na śmieci są dostępne na plaży

Ratownik

W okresie od 10 maja do 7 września, plaża jest strzeżona przez RNLI.

Udogodnienia i atrakcje

Jak wspomnieliśmy, miejsce idealne do pływania (zwłaszcza dla dzieci), ale też do uprawiania sportów wodnych i surfowania. Przy plaży są toalety, udogodnienia dla niepełnosprawnych i punt pierwszej pomocy. Stacja łodzi ratunkowych. Możliwość wynajęcia leżaków i kajaków. Grillowanie dozwolone tylko w wyznaczonych obszarach i w grupach do 12 osób (w przypadku większej ilości osób wymagane jest pozwolenie od North Norfolk District Council).

Parking

Dostępne płatne miejsca parkingowe.

Najbliższa miejscowość

To oczywiście wieś Sea Palling, równie urokliwa, jak sama plaża. W 2001 miejscowość liczyła 488 mieszkańców. W Sea Palling znajdują się m.in. pub, kawiarnia i sklepy. Koniecznie poszukajcie stoiska z lokalnie złowionymi rybami!

Dojazd

Kod do nawigacji: NR12 0UH. Lokalizacja na mapie:
https://www.google.co.uk/maps/search/sea+palling+beach/

plaza sea palling

 

Plaża Mundesley

Ogólny opis

Kolejna z plaż, na której przeważa piasek. Długa plaża słynie ze wspaniałych, orzeźwiających bryz. Obecność klifów, porośniętych trawą. Piękna promenada z rzędem charakterystycznych, kolorowych domków plażowych. Natomiast jeśli odejdziecie kawałek dalej od centrum plażowego, będziecie mogli pospacerować w spokoju, z daleka od innych ludzi. Miejsce nadaje się idealnie do pływania, zwłaszcza dla najmłodszych. Plaża wyróżniona nagrodą Blue Flag Award oraz wyróżnieniem Marine Conservation Society.

Zwierzęta

Zakaz przyprowadzania psów na plażę w okresie 2 maja – 30 września.

Czystość wody

Opisywana jako doskonała.

Czystość plaży

Plaża jest czyszczona codziennie. W szczególnych przypadkach wymagających interwencji, na plażę wkraczają mobilni sprzątacze. Są kosze na śmieci i pojemniki do utrzymania czystości po psach.

Ratownik

Plaża jest strzeżona w okresie od 10 maja do 14 września.

Udogodnienia i atrakcje

Kafejka przy plaży, sprzedająca tradycyjne dla regionu potrawy, np. rybne. Toalety i prysznice dostępne dla plażowiczów. Punkt pierwszej pomocy, restauracja, sklepy oraz… najmniejsze morskie muzeum, jakie zapewne zdarzyło się Wam zobaczyć. Pomnik upamiętniający personel wojskowy, który zginął przy czyszczeniu plaży z min, umieszczonych tam w latach 1939 – 1940, w obawie przed niemiecką inwazją. W pobliżu znajdziecie Adventure Island – miejsce do gry w golfa, a za nim przepiękny kawałek zieleni, z zadaszonym miejscem na piknikowanie, idealny także do wyprowadzania psów. Przy drodze na południe od Mundesley znajduje się młyn – Stow Mill, wart odwiedzenia.

Pływanie, surfowanie, pływanie kajakiem i łowienie ryb – wszystko do Waszej dyspozycji.

Parking

Duży, asfaltowy parking dostępny na szczycie klifu.

Najbliższa miejscowość

To Mundesley, która pomimo napływu turystów, pozostała wspaniałym przykładem charakterystycznej angielskiej wsi, z przepięknymi cottages. Jeśli wybierzecie się na zwiedzani i spacer, koniecznie zobaczcie kolorowy budynek poczty.

Dojazd

Kod do nawigacji: NR11 8BQ. Lokalizacja na mapie:
https://www.google.co.uk/maps/place/Mundesley

plaza mundesley

 

Oznaczenie Blue Flag jest przyznawane tym plażom, które w danym sezonie spełnią wszystkie z 32 kryteriów, tyczących się m.in. jakości wody, bezpieczeństwa, czystości. Jeśli warunki na którejkolwiek plaży pogorszą się lub całkowicie zmienią, wyróżnienie może zostać cofnięte. 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

PROMOWANE OGŁOSZENIA:
carworld new
TANIE KURSY UK NA WSZYSTKIE WOZKI WIDLOWE I MASZYNY BUDOWLANE, UPRAWNIENIA UK I SZKOLENIA UK – PROMOCJA OD £150
ABC