1 funt szterling = PLN
Pogoda w Peterborough
Peterborough
+10°C
Dzisiaj jest: 18.1.2019
   accidentZigZag-Baner    sat montaz
polbud OMEGA POPRAWIONE   SZKOLA INTERNETOWA BANER
 SHA baner  

GLADSTONE PRIMARY W THE GUARDIAN

dzieciSzkoła Gladstone Primary w Peterborough stała się bohaterką artykułu opublikowanego wczoraj przez dziennik The Guardian. Dziennikarz gazety spędził jeden dzień w placówce i pewnie nie byłoby to nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że… to sama szkoła jest nadzwyczajna. Powód? Mówi się w niej dwudziestoma językami. Dla żadnego ucznia język angielski nie jest ojczystym językiem. A mimo tego szkoła otrzymała niedawno świetną ocenę z Ofsted, choć w przeszłości raporty inspektorów odbiegały od pozytywnych.

Jak zauważa autor artykułu, Patrick Bargham, szkoła zdołała poprawić swoje standardy zaledwie w 16 miesięcy. Tyle czasu minęło od pamiętnej wizyty inspektorów Ofsted w Gladstone Primary, którzy wystawili placówce najniższą z możliwych ocen. I właśnie w ciągu tego okresu szkoła była poddawana regularnym kontrolom aż finalnie uzyskała dobry wynik. I chociaż z zachowaniem uczniów nigdy nie było problemu – to dzięki wysiłkowi kadry nauczycielskiej i dyrektorki Christine Parker, wyniki dzieci w nauce znacznie się poprawiły.

A ten wysiłek jest z pewnością jeszcze większym wyzwaniem, gdy nauczane dzieci (a jest ich 450, choć potrafią mówić po angielsku, nie używają tego języka jako swojego pierwszego. Gladstone Primary jest bodaj jedyną szkołą w całym UK, gdzie taka sytuacja ma miejsce.

Jak wygląda dzień w wyjątkowej szkole Gladstone Primary i codzienna rzeczywistość dzieci pochodzących m.in. z Łotwy, Litwy i Polski? Jak pracują nauczyciele i asystenci nauczania w szkole? I co same dzieci sądzą o swojej szkole? Tego dowiecie się czytając cały artykuł, który jest opublikowany pod tym linkiem: http://www.guardian.co.uk/education/2013/feb/28/school-20-languages-gladstone-primary?INTCMP=SRCH. Gorąco zachęcamy do lektury – w tekście znajdują się także ciekawe dane statystyczne odnośnie bilingualnych dzieci w UK.

Czy zatem specyfika szkoły Gladstone Primary odzwierciedla ponurą rzeczywistość, jaka czeka UK w przyszłości czy jest dowodem na to, że wielokulturowość nie jest taka zła? Ocenę zostawiamy Wam. A pani dyrektor Gladstone Primary wystawiamy laurkę za jej motto, które głosi: „Dwujęzyczność nie jest utrudnieniem w uczeniu. Pozytywne ustosunkowanie się do dwujęzycznego dziecka jest podstawą sukcesu”.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

PROMOWANE OGŁOSZENIA:
carworld new
TANIE CPCS KURSY I CSCS SZKOLENIA
ABC