1 funt szterling = PLN
Pogoda w Peterborough
Peterborough
+10°C
Dzisiaj jest: 20.5.2019
   accidentZigZag-Baner    
polbud OMEGA POPRAWIONE   SZKOLA INTERNETOWA BANER
 SHA baner  

UWAGA NA OSZUSTÓW!

oszust_peterboroughplFantazja oszustów nie zna granic. Policja hrabstwa Cambridgeshire ostrzega mieszkańców przed krętaczami, fałszywie podającymi się za oficerów policyjnych. Złodzieje dzwonią do rezydentów i w bardzo sprytny, niewzbudzający podejrzeń, sposób potrafią wyciągnąć od nich nawet po kilka tysięcy funtów. Od września 2013 roku, w całym Cambridgeshire, odnotowano prawie sto takich przestępstw, zaplanowanych przez kilka niezależnych, zorganizowanych grup, bazujących najprawdopodobniej w okolicach Londynu.

 
Schemat wszystkich wyłudzeń jest podobny. Oszuści dzwonią do mieszkańców i podają się za oficerów policyjnych. Następnie informują, że ich karta bankomatowa została sklonowania i w związku z tym proszą o spakowanie jej wraz z numerem PIN oraz przygotowanie do wysyłki. Twierdzą, że przesłana do nich karta umożliwi przeprowadzenie policyjnego dochodzenia. Na koniec żądają od osób potwierdzenia ich tożsamości poprzez rozłączenie się i zadzwonienie do swojego banku lub na numer policyjny. Niestety, sami oszuści nadal pozostają na linii. Zatem, kiedy niczego nieświadome ofiary kończą rozmowę ze swojej strony i wykręcają numer policji lub banku – nadal rozmawiają ze złodziejami, którzy poprzez zadanie serii pytań pozornie potwierdzają tożsamość dzwoniących. Następnie oszuści ponownie kontaktują się ze swoimi ofiarami i informują je, że po przesyłkę z kartą bankomatową wkrótce pojawi się kurier. Złodzieje do tej pory przyjeżdżali po paczki sami, w ostatnim czasie jednak, aby jeszcze bardziej uśpić czujność oszukanych osób - zaczęli korzystać z usług popularnych firm kurierskich.

Inny scenariusz, stosowany przez przestępców, przewiduje mówienie rozmówcom przez telefon, że na ich konto bankowe została wpłacona suma przy użyciu fałszywych banknotów. W tym przypadku ofiary proszone są o wypłacenie z bankomatów kilku setek lub tysięcy funtów pod pozorem sprawdzenia banknotów przez policję. Oszuści kłamią też, że policja zatrzymała kryminalistę, który miał przy sobie sporą gotówkę i listę nazwisk wraz z adresami – na dokumencie mają oczywiście znajdować się dane osoby, do której właśnie dzwonią złodzieje.

Złodzieje próbują oszukiwać zwłaszcza starsze osoby. Tak było w przypadku 88-letniej pani, zamieszkałej w rejonie Fenland, od której oszuści wyłudzili £5000.

Policja przypomina także, że nigdy nie powinniśmy oddawać naszych kart bankowych osobom pukającym do naszych drzwi – nawet, jeśli twierdzą one, że są z policji lub banku. Dodatkowo, żaden bank nigdy nie poprosi nas o podanie swojego numeru PIN przez telefon.

Jeśli Wy, ktoś z Waszej rodziny lub znajomych otrzyma podejrzany telefon, należy ten fakt bezzwłocznie zgłosić do policyjnej organizacji Action Fraud pod numerem telefonu 0300 123 2040.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

PROMOWANE OGŁOSZENIA:
carworld new
TANIE KURSY UK NA WSZYSTKIE WOZKI WIDLOWE I MASZYNY BUDOWLANE, UPRAWNIENIA UK I SZKOLENIA UK – PROMOCJA OD £150
ABC