1 funt szterling = PLN
Pogoda w Peterborough
Peterborough
+10°C
Dzisiaj jest: 18.9.2019
   accidentZigZag-Baner pierogarnia banner 170x200  
polbud OMEGA POPRAWIONE   SZKOLA INTERNETOWA BANER
 SHA baner  

Home Office prosi o nieskładanie wniosków o stały pobyt

home office pobyt stalyObywatele krajów należących do Unii Europejskiej, którzy żyją, mieszkają i pracują w Wielkiej Brytanii, zostali poproszeni przez Home Office o zaprzestanie wysyłania wniosków o stałą rezydenturę. Urząd w zamian radzi tym ponad 3 milionom osób, aby zapisały się do systemu powiadomień emailowych – ma on przesłać w razie konieczności stosowne informacje o jakiejkolwiek zmianie w ich sytuacji.

Home Office otrzymał w zeszłym roku rekordową liczbę aplikacji o dokument potwierdzający stały pobyt (permament residence document) – do urzędu wpłynęło aż 92,000 formularzy. O ogromnym skoku w liczbie składanych wniosków, z których każdy liczy sobie 85 stron, można mówić szczególnie po czerwcowym referendum w sprawie Brexitu.

Nic dziwnego; rezydenci z krajów Unii poczuli zagrożenie w związku z niepewnością, jaką niesie ze sobą widmo wyjścia Zjednoczonego Królestwa ze struktur unijnych – wiele osób, które mają już na swoim koncie 5-letni pobyt w UK, postanowiło uzyskać oficjalny dokument dla potwierdzenia swojej rezydentury. Dodatkowo, konserwatywny rząd premier Theresy May odmówił zagwarantowania praw obywatelom UE w UK po Brexicie, dopóki nie otrzyma podobnych gwarancji dla Brytyjczyków żyjących na kontynencie, czym wprowadził jeszcze większy niepokój.

Te dwa powyższe czynniki spowodowały, że obecnie urzędnicy Home Office nie mogą poradzić sobie z napływem oraz terminowym przetworzeniem wszystkich aplikacji o pobyt stały. W komunikacie Home Office można przeczytać: „Nie trzeba podejmować żadnych działań w wyniku uruchomienia Artykułu 50. Nie będzie żadnej zmiany w statusie i prawach osób z UE mieszkających w UK, dopóki UK jest członkiem Unii. W myśl prawa UE, nie jest potrzebny żaden dokument, aby potwierdzić pobyt w Wielkiej Brytanii. Zatem, jeśli ktoś ubiega się o dokument tylko po to, aby potwierdzić swój status, może zamiast tego zapisać się do systemu powiadomień email. Te powiadomienia dadzą wiedzę o wydarzeniach, które mogą mieć wpływ na sytuację osób z UE w UK, w tym o krokach, które ewentualnie trzeba będzie podjąć, aby potwierdzić swój status w UK, po wyjściu kraju z Unii Europejskiej”.

Warto zauważyć, że rada Home Office stoi w sprzeczności ze stanowiskiem Ambasady Polskiej w Londynie, wydanym w marcu tego roku. W przygotowanych wtedy informacjach i poradach dla Polaków w UK, dotyczących praw obywateli państw członkowskich podczas negocjacji procesu wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej, można było w kilku miejscach przeczytać o zachęcaniu obywateli polskich spełniających warunki do nabycia prawa stałego pobytu do ubiegania się o dokument poświadczający ten status. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w naszym artykule:
http://peterboroughpl.com/spolecznosc-pl/3537-ambasada-o-brexicie 

Dodajmy, że dokument stałego pobytu jest potrzebny w procesie ubiegania się o obywatelstwo brytyjskie.

Komentarze   

+1 #1 Max 2017-05-03 19:18
Rezydenturę stałą uzyskuje się AUTOMATYCZNIE po upłynięciu 5 lat od daty naszego przybycia do UK. O rezydenturę się nie zabiega - zabiegać można o dokument potwierdzający ten status. Przydatny jest do wniosku o obywatelstwo (upraszcza). Dla pracodawców podstawą teraz i później będzie NIN który potwierdza nasze prawo do zatrudnienia na terenie Wielkiej Brytanii
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

PROMOWANE OGŁOSZENIA:
carworld new
KURSY I SZKOLENIA NA MASZYNY BUDOWLANE CPCS – CSCS TAKIE JAK- KOPARKI – WYWROTKI - WALCE – WOZKI TELESKOPOWE – LADOWRKI CPCS – IPAF LUBDRIVER  CPC 35H . SZUKASZ PRACY ? PODNIES SWOJE KWALIFIKACJE I ZACZNIJ ZARABIAC WIECEJ !
ABC