1 funt szterling = PLN
Pogoda w Peterborough
Peterborough
+10°C
Dzisiaj jest: 16.1.2021
   accidentZigZag-Baner pierogarnia banner 170x200  
polbudaston new OMEGA POPRAWIONE   
 SHA baner  

Więzienie za wykorzystywanie Słowaków

slavikova peterboroughMatka i syn; Margita Slavikova, lat 68, zamieszkała w Słowacji oraz 40-letni Robert Slavik z Priory Road w Peterborough, którzy kontrolowali konta bankowe dwóch mężczyzn, wzięli w ich imieniu pożyczki oraz kupili telefony używając ich danych – zostali osądzeni i skazani.

W trakcie dochodzenia wyszło na jaw, że mężczyźni zostali zaczepieni na ulicy w jednej z miejscowości w Słowacji, a następnie przywiezieni do Wielkiej Brytanii. To tutaj zostali wykorzystani i pracowali otrzymując bardzo małe wynagrodzenie dla siebie. Ofiary mieszkały w Peterborough przez osiem lat, pod różnymi adresami na terenie miasta – jedna z nich została nawet zmuszona do zawarcia fikcyjnego małżeństwa.

Córka Slavikovej, Maria Slavikowa (l. 46) oraz jej wnuk, Roman Slavik, lat 29, z West Parade w Peterborough, zostali już wcześniej ukarani za swoje przestępstwa wobec dwóch ofiar.

Margita Slavikova przejęła kontrolę nad kontami i kartami bankowymi ofiar, ich kartami ubezpieczenia i dowodami osobistymi. Pierwszy z wykorzystanych, 30-letni mężczyzna, zarobił oraz uzyskał w ramach zasiłków kwotę £118,700 przez okres prawie ośmiu lat – z czego otrzymał jedynie £12,900. Drugi, 46-latek, w tym samym okresie zapracował na £80,100 lecz dostał £13,600.

Jeden ze Słowaków został zmuszony do wzięcia trzech pożyczek na łączną sumę £3,000, z czego Slavikova wydzieliła mu £150. Kwotę o 20 funtów niższą o zainkasował drugi mężczyzna za pożyczenie £1,000 w dwóch pożyczkach.

Margita dodatkowo używała telefonów na kartę mężczyzn, aby wykonywać połączenia telefoniczne do Słowacji.

Zgarnęła również dla siebie czeki z wypłatą z tytułu choroby, które jeden z wykorzystywanych mężczyzn otrzymywał przez 18 miesięcy, oddając mu jedynie po £25. W tym czasie Słowak, który nie potrafił mówić po angielsku, dochodził do siebie po poważnym urazie nogi.

Tę samą ofiarę Slavikova przymusiła do zawarcia na jego nazwisko umowy wynajmu nieruchomości w Peterborough, a następnie do regularnego opłacania czynszu w wysokości £180 tygodniowo – Slavikova wraz z rodziną nie dołożyła się ani jednym swoim funtem do domowych rachunków.

Natomiast Robert Slavik pośredniczył w zawarciu umów telefonicznych, używając gotówki z kontrolowanego konta jednego ze Słowaków. Zaniżał również pensję drugiego mężczyzny i zmusił go do wcześniejszego powrotu do pracy po operacji stawu skokowego.

Koszmar mężczyzn zakończył się w kwietniu 2016 roku, kiedy to policja wkroczyła z nakazem do jednego z domów przy Lincoln Road. Objęto ich programem dla ofiar handlu ludźmi, pomocą oraz opieką.

Robert Slavik i Margita Slavikova zdążyli opuścić UK przed interwencją policji. Za kobietą wydano Europejski Nakaz Aresztowania, który finalnie sprowadził ją na Wyspy. Robert w tym czasie żył w Niemczech – znaleziono go i wydalono do UK.
Cambridge Crown Court skazał Slavikovą za popełnione przestępstwo na 50 miesięcy więzienia, a Slavika na 40 miesięcy.

Jeśli ktoś chce zgłosić przypadek współczesnego niewolnictwa, wykorzystywania czy handlu ludźmi, może zadzwonić pod numer 101 lub złożyć zawiadomienie online:
https://www.cambs.police.uk/report/Report-Shared/Report-information-about-crime 

slavikova peterborough slider

Fot.: Margita Slavikova i jej syn, Robert Slavik

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

PROMOWANE OGŁOSZENIA:

 astonnew

ABC