1 funt szterling = PLN
Pogoda w Peterborough
Peterborough
+10°C
Dzisiaj jest: 11.7.2020
   accidentZigZag-Baner pierogarnia banner 170x200  
polbudaston knight 170x200 OMEGA POPRAWIONE   dor jan banner
 SHA baner  

Więzienie dla mordercy z Cromwell Road

andriejus kostiajevas glWięzienie dla Andriejusa Kostiajevasa, który na początku lipca 2019 roku w amoku zamordował swoją żonę w domu przy Cromwell Road w Peterborough. Mężczyzna, który zostawił za sobą, według opinii starszego oficera śledczego lokalnej policji z blisko trzydziestoletnim stażem pracy; "makabryczne miejsce zbrodni" – spędzi za kratkami minimum 28 lat.

Andriejus Kostiajevas, lat 47, już dzień przed tragedią zachowywał się co najmniej dziwnie – świadkowie potwierdzili, że Litwin wypił przynajmniej trzy butelki oleju z chili. Około godziny 6:35 w dniu 2 lipca 2019 roku, trzydziestoletnia kobieta mieszkająca w tym samym domu, co Kostiajevas i jego żona Ligita, usłyszała kłótnię małżeństwa. Zaniepokojona krzykami, postanowiła sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. W sypialni pary zastała Kostiajevasa stojącego nad małżonką i trzymającego nóż w ręku. Próba przekonania mężczyzny do odłożenia noża nie powiodła się – Litwin zaatakował nim żonę, a następnie wygonił lokatorkę z pokoju.

Kostiajevas wielokrotnie ugodził nożem tamtego poranka jeszcze jedną osobę. Był nią dziewięcioletni chłopiec, również mieszkający w tym samym domu. Malca zbudził hałas i kiedy wyszedł ze swojej sypialni, by zobaczyć, co się dzieje, Andriejus zadał mu aż dziewięć ciosów. Do najgorszego nie doszło, ale chłopiec przeszedł operację mającą na celu naprawę uszkodzeń lewej ręki, która do tej pory nie jest sprawna.

Pogotowie zastało na miejscu ciało 42-letniej Ligity, wciśnięte w róg pokoju między łóżko a ścianę, częściowo przykryte pościelą, z nożem wciąż tkwiącym w szyi. Kobieta nie miała szans na przeżycie. Otrzymała bowiem nie tylko ciosy nożem – jej mąż po początkowym ataku ostrym narzędziem udał się na dół, wziął młotek oraz śrubokręt i powrócił na górę, aby kontynuować znęcanie się nad swoją ofiarą w innym pokoju. Dopiero późniejsza sekcja zwłok kobieta ukazała ogrom obrażeń – Ligita zmarła w wyniku tych odniesionych w okolicach głowy (pęknięta czaszka).

cromwell road morderstwo sliderMiejsce tragedii przy Cromwell Road w Peterborough (fot.: Shujah Saklain/Facebook)


Ogromna część domu przy Cromwell Road była praktycznie skąpana we krwi. I to właśnie ślady krwi doprowadziły policjantów do mordercy, który po wszystkim schował się w przybudówce. Obława policyjna trwała ponad godzinę, z profesjonalnym negocjatorem obecnym na miejscu. Kostiajevasa finalnie aresztowano, ale ponownie ukazał on swoje szaleńcze oblicze w drodze do Addenbrooke Hospital, gdzie miał poddać się opatrzeniu zranienia na ręce. W karetce Litwin zaatakował policjanta, kopiąc go w twarz i raniąc w oko.

Kostiajevasowi postawiono zarzut morderstwa, usiłowania morderstwa i napaści. Mężczyzna od początku nie przyznawał się do winy a swoje zachowanie tłumaczył "zaćmieniem" pod wpływem mieszanki silnych leków oraz czarnej herbaty, przyjętej w dniu tragedii. Utrzymywał ponadto, że nie pamięta w ogóle wydarzeń z drugiego dnia lipca zeszłego roku.

Obrończyni Litwina dodatkowo powołała się na medyczną historię byłego pracownika poczty, epilepsję i ataki, których doświadczał w przeszłości.

Cambridgeshire Crown Court uznał jednak jego winę - Andriejus Kostiajevas otrzymał dzisiaj wyrok dożywocia, z zaznaczeniem, że za kratkami musi spędzić przynajmniej 28 lat.

andriejus kostiajevas slider

Andriejus Kostiajevas (fot.: Cambridgeshire Constabulary)

Zamordowana Ligita Kostiajeviene w przeszłości wielokrotnie doświadczała skutków przemocy domowej. Jej małżeństwo należało do bardzo burzliwych. Kobieta przez wiele lat nosiła się z zamiarem opuszczenia męża-przemocowca, który dodatkowo był żywicielem rodziny – nigdy jednak nie wystarczyło jej odwagi, aby plan zawiadomienia policji, a potem rozwodu wprowadzić w życie.

Przez jedną ze swoich najbliższych przyjaciółek, Rimę Prakapaitė Čečkauskiene, Ligita została określona jako „bardzo dobra osoba, która zawsze troszczyła się o swoją rodzinę”. W wypowiedzi udzielonej Cambridgeshire Live, Rima podreśliła, że Litwinka była cudowną kobietą i mamą. Przyjaciółka znała ją od wielu lat i spotykała, gdy Ligita odwiedzała od czasu do czasu ojczyznę. Według jej informacji, zmarła mieszkała w Peterborough od około ośmiu lat i miała córkę, urodzoną w 1996 roku, z którą była bardzo blisko i z którą razem pracowała. Rima dodała jeszcze, że Ligita nigdy nie piła alkoholu oraz była odpowiedzialna.

cromwell1

Ligita Kostiajeviene (fot.: Facebook)

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

PROMOWANE OGŁOSZENIA:

 stop3

aston knight 273x231
TANIE KURSY UK NA WSZYSTKIE WOZKI WIDLOWE I MASZYNY BUDOWLANE, UPRAWNIENIA UK I SZKOLENIA UK – PROMOCJA OD £150
ABC