1 funt szterling = PLN
Pogoda w Peterborough
Peterborough
+10°C
Dzisiaj jest: 1.7.2022
   accidentZigZag-Baner 
polbud OMEGA POPRAWIONE  
 SHA baner  

Królewski jubileusz 2022 w Peterborough

bank holiday jubileusz krolowa ukSiedemdziesiąt lat minęło od momentu wstąpienia królowej Elżbiety II na brytyjski tron. Z okazji platynowego jubileuszu na Wyspach odbędzie się huczne świętowanie na cześć królowej. Potrwa ono aż cztery doby, a to ze względu na otrzymany w prezencie dzień wolny czyli dodatkowy Bank Holiday. Oto, jak świętowanie będzie wyglądać w Peterborough.

 

 

 

Platynowy Jubileusz - bank holiday i przebieg uroczystości

W 2020 roku, ówczesny brytyjski minister kultury, Oliver Dowden, postanowił o przeniesieniu zwyczajowego, majowego Spring Bank Holiday na czwartek, 2 czerwca 2022 roku oraz o zarządzeniu kolejnego dnia wolnego w piątek, 3 czerwca. Jeśli dodamy do tego weekend 4-5 czerwca, to otrzymamy aż cztery dni wolne. To pozwoli na godne uczczenie historycznego kamienia milowego; pierwszego platynowego jubileuszu, osiągniętego przez najdłużej panującą w Wielkiej Brytanii monarchinię.

Warto przypomnieć, że cały rok 2022 jest i będzie wypełniony programem specjalnych wydarzeń ku czci Elżbiety II, łączącym tradycyjne widowiska z najnowocześniejszymi technologicznie pokazami, z kulminacją imprez przypadającą właśnie na przedłużony, pierwszy czerwcowy weekend.

Tematem przewodnim uroczystości stanie się panowanie Jej Królewskiej Mości oraz jej wpływ na Wielką Brytanię i cały świat od 1952 roku.

Spektakularnie świętować będzie nie tylko Londyn, ale również inne większe i mniejsze miasta oraz miejscowości w całym UK. Można mieć nadzieję, że wszyscy zbiorą się na tradycyjnych oraz urządzonych z wielką pompą ulicznych fetach.

Plany na platynowy jubileusz zostały opracowywane przez najlepszy zespół kreatywnych umysłów w UK, organizatorów wydarzeń i firm technologicznych. Dzięki temu rozwiązania cyfrowe zostaną użyte w trakcie świętowania w zupełnie nowy, przyciągający uwagę sposób - a program wydarzeń zaangażuje organizacyjnie wiele osób, w tym młodzież ze Wspólnoty Narodów.

Jubileusz stanie się również okazją do uhonorowania specjalnym medalem reprezentantów sił zbrojnych UK, pracowników pogotowania czy służby więziennej.

 

Jubileusz królowej - uroczystości miejskie

Rozpoczęcie obchodów platynowego jubileuszu królowej w naszym mieście ogłosi miejski herold Pearl Capewell, dokładnie w dniu 2 czerwca, o godzinie 14:00.

W zapowiedzi znajdzie się zapewne informacja o uroczystym zapaleniu specjalnej latarni przed ratuszem w Peterborough, do którego dojdzie jeszcze tego samego dnia o godzinie 21:45. Honory czynić będzie Mayor Alan Dowson. W podobny sposób świętować będzie wiele miast i miejscowości w Wielkiej Brytanii, na Wyspach Normandzkich, Wyspie Man i w Brytyjskich Terytoriach Zamorskich. W sumie będzie to ponad 1500 latarni plus po jednej w stolicach krajów Wspólnoty Narodów.

Za to zupełną nowością stanie się pierwszy w historii Cambridgeshire County Day czyli pokaz i pochwała najlepszych rzeczy oferowanych przez firmy i organizacje charytatywne oraz społeczne z Peterborough i z całego hrabstwa.

Więcej informacji na temat tego wydarzenia można znaleźć tutaj:https://cambridgeshirecountyday.org/

jubileusz krolowej jubilee peterborough bedford uk polacy ogloszenia peterboroughpl bedfordpl herold

 

Puby otwarte dłużej

Dla piwoszy i miłośników angielskich pubów mamy dobrą wiadomość; przez cały długi weekend puby i bary będą otwarte do późnej godziny. Zwyczajowo ich zamknięcie następuje o 23:00, lecz w dniach 2-5 czerwca posiedzimy i pobawimy się w nich aż do godziny 01:00.

 

Przyjęcia uliczne na 70-lecie panowania królowej

Nie ma porządnego, krajowego świętowania bez znakomitej zabawy w postaci przyjęć ulicznych. W Peterborough i okolicach również możemy liczyć na taką właśnie rozrywkę.

Chętnych do wspólnego świętowania zaprasza się np. do Werrington Green w niedzielę, 5 czerwca, od południa do godziny 15:00. Aby umożliwić zabawę, organizatorzy zamkną wtedy część ulic Church Street i The Green, aż do skrzyżowania z Lewes Gardens. Po jednej stronie będzie można się ustawić ze swoim stołem, jedzeniem i napojami - druga strona pozostanie wolna dla pieszych oraz w razie ewentualnego przejazdu służb ratunkowych. Jednorazowe grille są zabronione. Swoje śmieci trzeba będzie zabrać po świętowaniu ze sobą.

Do dołączenia do wielkiego pikniku zaprasza także katedra w Peterborough. Na terenie przed 900-letnią budowlą, w niedzielę 5 czerwca, w godzinach 12:00-15:00 możemy spodziewać się stoisk z jedzeniem, a w tym pieczonego prosiaka czy wegetariańskich indyjskich pierożków, napojów i lodów. Będzie też rozrywka w postaci pokazu tanecznego oraz występu śpiewaczki Gabrielli Pinedy-Rodrigues.

Przyjęcia uliczne odbędą się również w następujących lokalizacjach: Five Arches, Lea Gardens, Fletton Avenue, Topham Crescent, Peterborough Road (Castor), Olive Road, Church Walk, Lima Way, Glebe Avenue, Cherry Orton Road, Eskdale Close, Newcastle Drive, Hillward Close, Milton Way, Springfield, Russell Hill, Badington Close, High Street (Eye), Vermont Grove, Uplands, All Saints Road oraz przy Troutbeck Close.

jubileusz krolowej jubilee peterborough bedford uk polacy ogloszenia peterboroughpl bedfordpl flaga angielska

 

Jubileusz królowej - przegląd najciekawszych wydarzeń w Peterborough

Na czterodniowe świętowanie zaprasza znane wszystkim gospodarstwo mieszczące się nieopodal Peterborough. Sacrewell Farm, oprócz swoich stałych atrakcji, zaprezentuje dzieciom i dorosłym specjalną wystawę traktorów i maszyn rolniczych, przygotowana wspólnie z Peterborough Farm Machinery Preservation Society. Eksponaty pochodzić będą z okresu od lat 50. ubiegłego wieku do współczesności, ze szczególnym uwzględnieniem narzędzi i znaków używanych na początku panowania Elżbiety II. Najmłodsi dowiedzą się wielu ciekawych informacji dzięki specjalnemu, jubileuszowemu szlakowi oraz różnym wystawom, umieszczonym na terenie gospodarstwa. Dodatkowo zabawę zapewnią: dmuchany tor przeszkód, warsztaty artystyczne oraz rzemieślnicze, gra w klasy i inne gry tematyczne, możliwość wzięcia udziału w pikniku czy też wyjątkowe przedstawienie teatralne w sobotni wieczór.
Więcej informacji o wydarzeniu znajduje się tutaj:
https://www.sacrewell.org.uk/events/whats-on-2022/

Na bardzo królewską, rodzinną dyskotekę zaprasza z kolei The George Alcock Centre przy Whittlesey Road. To okazja, aby w piątek wieczorem przywdziać ubranie lub przebranie, które kojarzy się z monarchią i pobawić się przez blisko dwie godziny przy dźwiękach muzyki prezentowanej przez DJa. Będą też konkursy z nagrodami, a wieczorem można także wziąć udział w specjalnym The Great British Pub Family Quiz Night.
Szczegóły wydarzenia dostępne są na stronie:
https://www.gacentre.co.uk/whats-on

Peterborough Museum w ramach obchodu jubileuszu proponuje chętnym przyłączenie się do wielkiego pikniku. Big Bank Holiday Picnic odbędzie się w sobotę, 4 czerwca, w godzinach 10:00-16:00. Wystarczy przyjść na miejsce, przynieść ze sobą poczęstunek, zabrać również dobre towarzystwo - a potem cieszyć się ze wspólnie spędzonego czasu, przygotowanych gier, warsztatów, a także krótkich wycieczek degustacyjnych.
Dalsze informacje dostępne są na stronie wydarzenia na Facebooku:
https://www.facebook.com/events/474243614450962/

W akapicie dotyczącym przyjęć ulicznych wspominaliśmy o świętowaniu w Werrington. Jednak musimy dodać, że opisywane street party jest jedynie jednym z wydarzeń - tak na dobrą sprawę zamykającym w niedzielę całość świętowania. A ono zacznie się już w czwartek, od strony bardziej historycznej, dzięki wydarzeniu Jubilee Memories, organizowanym przez Werrington Local History Group. Natomiast w sobotę w jubileuszowym duchu pobawią się miłośnicy klasycznych aut i motorów czy dzieci podczas zajęć artystycznych i kreatywnych. Będzie królewski podwieczorek i wystawa kwiatów.
Szczegóły wszystkich eventów znajdziecie na plakacie opublikowanym tutaj:
https://www.facebook.com/werringtonshow/photos/a.675587652492566/5350790544972230/

Garść jubileuszowych atrakcji czeka także na tych gości, którzy w długi weekend odwiedzą Nene Valley Rail. Na tory wyjedzie specjalna, jubileuszowa lokomotywa parowa, która swoją nazwę zawdzięcza Bahamom i której czasy świetności przypadły na lata 30. ubiegłego wieku. Podróżujący koleją zjedzą tradycyjną rybę z frytkami, pobawią się w rytm muzyki na peronie dworcowym czy też wezmą udział w rodzinnym podwieczorku, podczas którego dorośli wzniosą toast za długie panowie królowej szklaneczką ginu.
O tych i innych atrakcjach przeczytacie również na tej stronie internetowej:
https://nvr.org.uk/product.php/288/the-queens-platinum-jubilee

Kolejną, niecodzienną propozycją oddania hołdu panującej w Wielkiej Brytanii monarchini, jest flotylla udekorowanych łodzi, która dzięki staraniom Peterborough Yacht Club przepłynie w piątek, 3 czerwca, począwszy od godziny 13:00 trasą od Orton Staunch wzdłuż Embankment do pubu Dog-in-a-Doubletn przy North Side w Thorney i z powrotem.
Inicjatywa została opisana tutaj:
https://www.facebook.com/events/3220213894888086/

Wspaniale zrealizowany, nowoczesny film dokumentalny przedstawiający portret Elżbiety II zobaczymy w kinie Showcase w czwartek, 2 czerwca, o godzinie 10:20. Za obraz “Elizabeth: A Portrait in Parts” odpowiedzialny jest reżyser filmu “Notthing Hill”. W dokumencie o królowej wypowiada się między innymi członek zespołu The Beatles, sir Paul McCartney. W filmie zobaczymy fragmenty nostalgiczne, ale również i te komiczne, pokazujące zupełnie inną twarz poważnej na co dzień królowej.
Informacje o seansie znajdują się tutaj:
https://www.showcasecinemas.co.uk/film-info/elizabeth-a-portrait-in-parts-recorded-qa

bank holiday jubileusz krolowa uk slider

jubileusz krolowej jubilee peterborough bedford uk polacy ogloszenia peterboroughpl bedfordpl flaga angielska 2

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

PROMOWANE OGŁOSZENIA:
ABC