1 funt szterling = PLN
Pogoda w Peterborough
Peterborough
+10°C
Dzisiaj jest: 4.7.2020
   accidentZigZag-Baner pierogarnia banner 170x200  
polbudaston knight 170x200 OMEGA POPRAWIONE   dor jan banner
 SHA baner  

Nowy egzamin na prawo jazdy w UK

egzamin na prawo jazdy ukTo już dzisiaj! Rozpoczyna się największa od wielu lat rewolucja w egzaminie na brytyjskie prawo jazdy. Nowe zasady mają sprawdzić, czy kandydaci są kierowcami pewnymi siebie, posiadającymi określone zdolności oraz przede wszystkim wiedzę o tym, jak pozostać bezpiecznym na drogach w UK.

Nowy egzamin na prawo jazdy w UK – najważniejsze zmiany:

1. Czas samodzielnej jazdy kandydata, bez wskazówek egzaminatora, ma wzrosnąć z dziesięciu do dwudziestu minut.

2. Podczas egzaminu zdający zostanie poproszony o przejechanie odcinka trasy przy pomocy nawigacji samochodowej.

3. Niektóre z manewrów znikają z listy zadań do wykonania podczas egzaminu. Mowa choćby o cofaniu po łuku wzdłuż krawężnika czy tzw. „zawracaniu na trzy”. Kandydaci będą za to testowani np. z parkowania równoległego.

4. Liczba pytań z obsługi auta pozostaje bez zmian – nadal będą to dwa pytania. Jedno (tzw. „show me”) egaminator zada na początku testu. Natomiast drugie, i tutaj następuje modyfikacja, kandydat usłyszy podczas jazdy egzaminacyjnej. Usłyszane polecenie trzeba będzie wykonać, np. włączyć wycieraczki czy otworzyć okno w samochodzie.

Reforma, zanim jeszcze została oficjalnie wprowadzona w życie, wzbudzała już wiele kontrowersji. Na krytykę odpowiedziała DVSA (The Driver and Vehicle Standards Agency), według której nowe zasady przybliżą kierowców do prawdziwej jazdy w prawdziwym życiu. Agencja dodaje, że nie można bowiem zapominać o fakcie, iż młodzi kierowcy są siedmiokrotnie bardziej narażeni na śmierć lub kontuzję w wyniku wypadku drogowego niż osoby kierujące autem, które skończyły 25 lat. Przyczyny takiego stanu rzeczy należy upatrywać w braku doświadczenia w jeździe.

Z drugiej strony, nowe zasady egzaminowania zostały przed 4 grudnia przetestowane na grupie ponad 4,300 kandydatów na kierowców i uzyskały pozytywne opinie m.in. w środowisku osób zajmujących się bezpieczeństwem na drogach.

Niezadowoleni są za to egzaminatorzy, którzy postulują, że nowy egzamin oznacza dla nich więcej pracy za taką samą, jak dotychczas, stawkę.

Rewolucja w nauczaniu jazdy samochodem w Wielkiej Brytanii pójdzie w przyszłym roku jeszcze dalej – oferując kandydatom możliwość nauki jazdy na autostradzie, pod opieką wykwalifikowanego instruktora.

Więcej informacji na temat egaminu na prawo jazdy w Wielkiej Brytanii można odnaleźć na tej rządowej stronie.


Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

PROMOWANE OGŁOSZENIA:

 stop3

aston knight 273x231
KURSY I SZKOLENIA NA MASZYNY BUDOWLANE CPCS – CSCS TAKIE JAK- KOPARKI – WYWROTKI - WALCE – WOZKI TELESKOPOWE – LADOWRKI CPCS – IPAF LUBDRIVER  CPC 35H . SZUKASZ PRACY ? PODNIES SWOJE KWALIFIKACJE I ZACZNIJ ZARABIAC WIECEJ !
ABC