1 funt szterling = PLN
Pogoda w Peterborough
Peterborough
+10°C
Dzisiaj jest: 20.1.2021
   accidentZigZag-Baner pierogarnia banner 170x200  
polbudaston new OMEGA POPRAWIONE   
 SHA baner  

Bezpłatna edukacja dla najmłodszych dzieci w Peterborough

free-for-twosPowrót do pracy czy nauki po urodzeniu dziecka to trudna decyzja, z którą musza zmierzyć się rodzice. Aby zrealizować plan, często szukają pomocy i opieki nad dzieckiem wśród najbliższej rodziny i przyjaciół – nie zawsze jednak jest to możliwe czy praktyczne. Całe szczęście, rodzice w Peterborough mogą liczyć na bezpłatną opiekę przedszkolną dla najmłodszych w czasie, gdy oni sami pracują lub dalej się kształcą.

Takie rozwiązanie to nie tylko korzyść dla rodziców, lecz również dla dzieci. Nauka i zabawa z rówieśnikami w bezpiecznym i określonym środowisku wspomaga rozwój dzieci i przygotowuje ich do rozpoczęcia nauki w szkole. Co ważne, rodzice mogą ubiegać się o bezpłatne miejsca w przedszkolach i placówkach dla swoich pociech. 

Bezpłatna opieka dla dwulatków, trzylatków i czterolatków w Peterborough

Jeśli rodzice dziecka otrzymują określone zasiłki lub mają roczny dochód mniejszy niż £16,190, to mogą kwalifikować się do uzyskania maksymalnie 15 godzin bezpłatnej opieki dla syna czy córki w tygodniu, w miejscu zarejestrowanym w Ofstead, przez 38 tygodni w roku, począwszy od semestru po drugich, trzecich i czwartych urodzinach dziecka.

W zależności, kiedy przypada data urodzenia dziecka, może ono zacząć uczęszczać do przedszkola i korzystać z ulgi odpowiednio od 1 września (urodziny przypadają w okresie kwiecień – sierpień), 1 stycznia (urodziny: wrzesień – grudzień) lub 1 kwietnia (urodziny w styczniu, lutym lub marcu).

Rodzice muszą złożyć aplikację do Peterborough City Council, ze by sprawdzić, czy bezpłatna opieka przedszkolna należy się ich dzieciom. W tym celu powinni odwiedzić następującą stronę:
www.peterborough.gov.uk/FreeforTwos. Informacje o dzieciach 3- i 4-letnich znajdują się tutaj:
http://www.peterborough.gov.uk/children_and_families/early_years_and_childcare/information_for_parents/entitlement_to_childcare_3_and.aspx

Ważna informacja; jeśli rodzice będą chcieli wykorzystać tylko owe 15 godzin bezpłatnej opieki tygodniowo, nie powinni płacić żadnych dodatkowych kosztów.

Co jest właściwe dla rodziców i ich dzieci?

Placówki oferujące edukację i opiekę wczesnoszkolną muszą stosować się do reguł nauczania, rozwoju i opieki, dotyczących dzieci, od ich urodzenia do okresu 5. roku życia. Taki program nosi nazwę Early Years Foundation Stage (EYFS) i pozwala dzieciom uczyć się poprzez różne aktywności.

Główną zasadą jest nauka przez zabawę, a rodzice są na bieżąco informowani o postępach poczynionych przez ich dzieci.

Rodzice mają kilka opcji do wyboru:

- pre-schools oraz playgroups oferują opiekę nad dziećmi od 2 do 5 roku życia i są otwarte zazwyczaj od poniedziałku do piątku, w godzinach 9.00 – 15.00, w czasie semestrów szkolnych.  W Peterborough znajduje się obecnie 68 pre-schools.

- day-nurseries to zazwyczaj placówki prywatne, przyjmujące dzieci od ich urodzenia do 5 roku życia, otwarte od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00 – 18.00. W Peterborough działa 38 day nurseries.

Z kolei maintained nurseries prowadzone są przez urząd miasta i opiekują się dziećmi w wieku od 3 do 5 lat. Znajdują się przy szkołach i działają w czasie semestrów. Jest ich w sumie 6 w naszym mieście.

Innym rozwiązaniem mogą być opiekunki do dziecka czyli childminders. Takie osoby są samozatrudnione i przyjmują dzieci w swoich domach. Wiek dzieci: od urodzenia do wieku szkolnego (5-11 lat). Opiekunki oferują elastyczne godziny opieki nad dziećmi, czasem nawet wieczorami, przez całą noc czy w weekendy. W Peterborough jest ich około 200, z czego 54 honoruje u siebie wspomniane powyżej 15 bezpłatnych godzin opieki.

Wszystkie powyższe placówki i osoby są kontrolowane przez Ofstead – ta rządowa organizacja nadzoruje m.in. jakość oferowanej opieki i edukacji, przyznając odpowiednie oceny. Rodzice, przed wyborem przedszkola czy opiekunki dla dziecka, mogą sprawdzić ocenę korzystając ze strony internetowej Ofsted:
www.ofsted.gov.uk/inspection-reports/find-inspection-report

Pracownicy pre-schools, day nurseries oraz childminders należą do grona wykwalifikowanych. W przedszkolach jest wymóg, aby daną ilością dzieci opiekowała się zawsze określona liczba opiekunów.

Wybór właściwego miejsca, któremu powierzymy nasze dzieci, jest bardzo ważny. Rodzice więc odwiedzają kilka placówek przed podjęciem decyzji lub uczęszczają z dzieckiem do wybranego miejsca, aby pomóc mu się zadomowić i przystosować. Rodzice biorą również udział w wycieczkach przedszkolnych czy urządzanych na miejscu dniach sportowych i innych wydarzeniach.

Opieka wczesnoszkolna daje dzieciom szansę na kontakt z innymi dziećmi oraz rozwój swoich umiejętności, co jest szczególnie ważne w przypadku najmłodszych, dla których angielski nie jest ojczystym językiem czyli dla małych Polaków w Peterborough.

Pomoc i więcej informacji

Rodzice mogą zwrócić się po pomoc do Peterborough’s Families Information Service. Uzyskają tam informacje najbliższych adresowi zamieszkania placówkach, które mogą zająć się ich dziećmi, o wolnych miejscach w przedszkolach oraz o pomocy finansowej oraz ogólnej.

Dane kontaktowe:

Telefon: (01733) 864446
Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona internetowa: www.peterborough.gov.uk/FIS

Free for Twos 22.08.14-page-001

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

PROMOWANE OGŁOSZENIA:

 astonnew

ABC