1 funt szterling = PLN
Pogoda w Peterborough
Peterborough
+10°C
Dzisiaj jest: 17.1.2021
   accidentZigZag-Baner pierogarnia banner 170x200  
polbudaston new OMEGA POPRAWIONE   
 SHA baner  

W Wielkiej Brytanii zgasną dziś światła

lightsout peterborough#LightsOut to krajowa kampania na rzecz upamiętnienia 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej. Dzisiaj, w godzinach 22.00 – 23.00, mieszkańcy UK zgaszą w swoich domach i firmach światło, zapalając przy tym świecę lub pozostawiając włączoną tylko pojedynczą lampkę w oknie. Będzie to wspólny moment refleksji nad wydarzeniami z przeszłości.

Sto lat temu, 4 sierpnia 1914 roku, o godzinie 23.00, Wielka Brytania wypowiedziała wojnę Niemcom. Słynne słowa ówczesnego ministra spraw zagranicznych, Edwarda Grey’a, stały się inspiracją dla kampanii #LightsOut:

„ The lamps are going out all over Europe, we shall not see them lit again in our life-time.”

Słynne miejsca i organizacje na terenie całej Wielkiej Brytanii zgaszą swoje światła, m.in.: Tower Bridge, Parlament, 10 Downing Street, Wales Millennium Centre w Cardiff, siedziba BBC, Eden Project czy St. Paul’s Cathedral. Ciemno będzie także w kościołach i budynkach państwowych oraz korporacyjnych, np. w siedzibach Barclays czy M&S. #LightsOut wspierają także celebryci, a wśród nich Jeremy Paxman, Twiggy, David Gandy i Louis Smith.

Organizatorzy liczą na to, że podczas wspomnianej godziny uda się zapalić milion świec. W akcji #LightsOut udział może wziąć każdy.

Seria wydarzeń upamiętniających rocznicę odbyła się dzisiaj także w Peterborough. Mieszkańców miasta czeka jeszcze specjalna uroczystość w centrum, na Placu Katedralnym, ok. godziny 23.00, poprowadzona przez Canona Bruce’a Ruddocka z Peterborough Cathedral.

Ponad 60 żołnierzy z Peterborough zostało zabitych w pierwszych pięciu miesiącach trwania I wojny światowej. Do końca wojny ta liczba wzrosła do 1,150. 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

PROMOWANE OGŁOSZENIA:

 astonnew

ABC