1 funt szterling = PLN
Pogoda w Peterborough
Peterborough
+10°C
Dzisiaj jest: 29.3.2024
   accidentZigZag-Baner 
polbud OMEGA POPRAWIONE  
 SHA baner  

CIEMNA STRONA EMIGRACJI

Przeprowadzka do innego kraju, rozłąka z rodziną i przyjaciółmi, bariera językowa i kulturowa, praca poniżej kwalifikacji – to tylko niektóre z problemów, z którymi zmagamy się my, imigranci. Wszystko to może prowadzić do stresu, który może motywować do działania, ale z drugiej strony popychać do form walki ze stresem, które są dużo mniej konstruktywne – sięganie po alkohol, lekomania, zaburzenia odżywiania, żeby wymienić tylko niektóre z nich.

Jako emigranci, często stajemy się bardziej podatni na depresję, stany lekowe, fobie, nerwice, samookaleczenie, by wymienić tylko niektóre z problemów zdrowia psychicznego? Nie bez znaczenia jest fakt, ze nasi bliscy, i ci tutaj, i ci pozostawieni w ojczyźnie, również cierpią.

Często możliwa jest samopomoc. Oto z niektórych sposobów, które mogą nam pomoc zachować dobre samopoczucie psychiczne:

- Bądź aktywny/a fizycznie – nie musisz od razu zapisywać się na siłownię, spacer, jazda na rowerze czy zagranie w piłkę z dzieckiem mogą wystarczyć. Znajdź to, co pasuje Tobie i spraw, by stało się to częścią Twojego życia. Ćwiczenia pomagają rozładować napięcie psychiczne, jak również zachować zdrową wagę, lepiej się czuć i spać.

- Mów o swoich uczuciach – może to pomóc w czasie, kiedy zamartwiasz się; i nie jest to oznaka słabości.

- Buduj i podtrzymuj relacje z innymi ludźmi – z rodziną, przyjaciółmi, kolegami i sąsiadami; poświęcaj im swój czas i uwagę. Krąg bliskich osób jest zwykle pierwszą grupą pomocy, a rozmowa z kimś przyjaznym może pomóc poprawić samopoczucie.

- Stawiaj sobie wyzwania – nauka nowej umiejętności pozwoli poprawić wiarę w siebie. Czemu nie spróbujesz nauki języka obcego (angielski wydaje się pierwszym wyborem), albo spróbuj nowego sportu?

- Unikaj niezdrowych nawyków – nie polegaj na alkoholu, papierosach, kofeinie czy słodkościach – choć mogą przynieść chwilową ulgę, to na dłuższą metę nie rozwiążą problemów.

- Zdrowo się odżywiaj – zdrowa i zbalansowana dieta ma ogromny wpływ na dobre samopoczucie.

- Zrób sobie przerwę – zmiana scenerii czy tempa jest dobra dla samopoczucia. Może to być pięciominutowa przerwa w sprzątaniu, półgodzinna przerwa na lunch w pracy czy weekend w spa. Nawet kilka minut przerwy może pomóc się odstresować.

- Zostań wolontariuszem – pomaganie innym pozwala spojrzeć na własne problemy z odmiennej perspektywy, dodatkowymi plusami może być spotykanie nowych ludzi i uczenie się nieznanych umiejętności. Nawet drobne przysługi czy gesty, jak przytrzymanie drzwi starszej osobie, uśmiechnięcie się do nieznajomego na ulicy czy sprawienie komuś komplementu – nic nie kosztują, a sprawią, że poczujesz się lepiej.

- Zaakceptuj, kim jesteś – wszyscy mamy jakieś umiejętności, zdolności, zalety; niektórzy z nas żyją podobnie, niektórzy zupełnie inaczej. Zaakceptuj siebie i innych, takich, jakimi są.

- Przejmij kontrolę – z każdej sytuacji jest jakieś wyjście; pozostawanie pasywnym, wiara, że nic nie możemy zrobić, powoduje jeszcze większy stres. Gdy działamy, nadajemy sobie władzę w danej sytuacji i znajdujemy rozwiązanie pasujące nam, a nie komuś innemu.

- Pozytywne nastawienie – przysłowiowa szklanka w połowie pełna jest lepsza niż w połowie pusta. Doceń to, co masz i bądź za to wdzięczny.

- Zaakceptuj rzeczy, których nie możesz zmienić – zmiana trudnej sytuacji nie zawsze jest możliwa, wtedy zamiast skupiać się nad tym, nad czym nie mamy kontroli, lepiej rozpoznać to, co możemy zrobić np. jeśli w pracy szykuje się seria zwolnień, nie narzekaj na niepewność sytuacji, a zacznij szukać innej pracy.

- Poproś o pomoc – nikt z nas nie jest superczłowiekiem; gdy życie zaczyna Cię przytłaczać, jesteś zmęczona/y, gdy nic się nie układa i czujesz, że sobie nie radzisz – poproś o pomoc. Jeśli potrzeba, to medyczną. Pierwszą osobą kontaktu w takiej sytuacji powinien być Twój lekarz rodzinny (GP).

Gdzie szukać pomocy?

Zdanie sobie sprawy, że ma się problem ze swoim zdrowiem psychicznym jest pierwszym krokiem do uzyskania pomocy.

Lekarz rodzinny (GP) – często to pierwsza osoba, której chorzy przyznają się do swoich problemów. Lekarz może skierować pacjenta do specjalistów lub/i zalecić lekarstwa. Jeśli pacjent nie jest zadowolony z pomocy zaoferowanej przez swojego lekarza, może zwrócić się do innego lekarza w swoim rejonie.

Specjalistyczne jednostki – oferują różnorodne formy leczenia. Pacjenci często również potrzebują pomocy w innych aspektach swojego życia np. wnioskowanie o zapomogi czy o mieszkanie, i taką pomoc również im się zapewnia.

Samarytanie – oferują 24-godzinny telefon zaufania, gdzie zapewniają pełną dyskrecję i wsparcie emocjonalne w sytuacjach kryzysowych.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

PROMOWANE OGŁOSZENIA:
ABC