1 funt szterling = PLN
Pogoda w Peterborough
Peterborough
+10°C
Dzisiaj jest: 4.7.2020
   accidentZigZag-Baner pierogarnia banner 170x200  
polbudaston knight 170x200 OMEGA POPRAWIONE   dor jan banner
 SHA baner  

Dożywocie za morderstwo Filipa Jaśkiewicza

ogonowska kara glPolska nastolatka w porywie gniewu ugodziła swojego chłopaka nożem w serce. Do tragicznego zdarzenia, które poruszyło całe Peterborough, doszło w październiku zeszłego roku przy Oakdale Avenue. Dzisiaj Martyna Ogonowska, w wieku zaledwie 18 lat, została uznana za winną w sprawie i skazana przez sąd na dożywocie. 

Polka spotykała się z ofiarą, 23-letnim Filipem Jaśkiewiczem, zaledwie przez kilka dni przed feralną niedzielną nocą, w dniu 21 października 2018. 

W czasie procesu naszej rodaczki sąd usłyszał, że para wraz z dwójką znajomych oraz matką oskarżonej bawiła się na sobotniej imprezie w barze Solstice. Seniorka pierwsza opuściła towarzystwo, a później cała czwórka wróciła do samochodu ofiary, gdzie doszło do awantury między Ogonowską a Jaśkiewiczem. Dziewczynie nie spodobała się prędkość, z jaką poruszało się auto.

Tuż po godzinie 05:00, samochód zatrzymał się przy Oakdale Avenue w dzielnicy Stanground, a Ogonowska zaatakowała Jaśkiewicza, gdy ten przeglądał swój telefon komórkowy.

Nastolatka następnie uciekła z nożem, a za nią podążyła dwójka znajomych.

Polak został odnaleziony dwie godziny później i mniej więcej w tym samym czasie Ogonowska zameldowała się na posterunku policji Thorpe Wood wraz z narzędziem zbrodni. 

Martyna Ogonowska, która jest matką małej dziewczynki i mieszka przy Victoria Place w Peterborough, nie przyznała się do winy – jednak  Cambridge Crown Court uznał ją dziś za winną morderstwa oraz posiadania niebezpiecznego narzędzia.

Kara za zabójstwo to dożywocie, przy czym Polka będzie musiała odsiedzieć minimum 17 lat (minus 121 dni, które już spędziła w areszcie i na warunkowym zwolnieniu).

Za drugie przestępstwo Polka otrzymała wyrok 18 miesięcy więzienia. Obie kary będą odbywane równolegle. 

Sędzia David Farrell, orzekający w sprawie, nie miał wątpliwości, że dożywotni wyrok jest jedynym słusznym w sprawie Ogonowskiej. Stwierdził jednak, że musi wyznaczyć minimalny okres pozbawienia wolności, po którym zwolnienie Polki z więzienia może być w ogóle brane pod uwagę. Punktem wyjścia było 25 lat. Sędzia wymienił okoliczności łagodzące w sprawie, takie jak: chęć zranienia a nie zabicia mężczyzny (o czym ma świadczyć m.in. pojedynczy cios), młody wiek Ogonowskiej, jej niskie zdolności umysłowe, a także traumy, które w życiu nastolatki wystąpiły już wcześniej w postaci depresji poporodowej oraz nękania. Te czynniki zaważyły na wyznaczeniu minimalnego okresu odsiadki na siedemnaście lat.

- To tragiczna sprawa, która pokazuje po raz kolejny, jakie mogą być konsekwencje noszenia przy sobie noża – komentuje prowadzący śledztwo DCI Adam Gallop. - Ogonowska zabrała ze sobą nóż kuchenny na imprezę, a następnie do samochodu, gdzie został ostatecznie użyty. Gdy ugodziła nim Filipa, uciekła, nawet nie próbując zawiadomić pogotowia czyli w rezultacie zostawiając go na pewną śmierć. Rodzina Filipa jest zrozpaczona jego śmiercią i mam nadzieję, że dzisiejszy wyrok choć trochę pomoże jej w poradzeniu sobie ze stratą i żałobą.

Podczas procesu dowiedzieliśmy się, że Martyna i Filip poznali się przez wspólnych znajomych, a ich związek miłosny dopiero co się rozpoczynał. Filip Jaśkiewicz przybył do Anglii rok wcześniej i zamieszkał wraz z przyjaciółmi przy Princes Street w Peterborough. Podjął również pracę jako kierowca vana. 

Okazało się również, że po imprezie w Solstice cała czwórka była pod wpływem alkoholu. Jaśkiewicz mimo tego kierował autem i przekraczał dozwoloną prędkość jazdy. Kiedy finalnie zaparkował przy Oakdale Avenue, wyszedł wraz z Polką z auta. Właśnie wtedy awantura zaogniła się a Jaśkiewicz popchnął Ogonowską, która upadła na ziemię. Dwójka znajomych wyszła zaraz po tym z samochodu i udało się jakoś uspokoić atmosferę; Polak wrócił do auta, obok niego siedziała jego dziewczyna, natomiast znajomi usadowili się na tyle. Kilka chwil później Ogonowska zadała cios nożem w serce mężczyzny.

Podczas przesłuchania nastolatka twierdziła, że wszystko stało się przez przypadek, ona próbowała jedynie działać w samoobronie i zapomniała przy tym, że trzyma nóż kuchenny. Przyznała jednak, że przed tym feralnym momentem mogła w każdej chwili wyjść z auta i oddalić się.

Przebieg procesu w sprawie o morderstwo Filipa Jaśkiewicza możecie przeczytać tutaj:

https://www.peterboroughtoday.co.uk/news/crime/peterborough-murder-trial-live-blog-1-8883739  

 

ogonowska kara slider

Fot.: Martyna Ogonowska została skazana na 17 lat więzienia za zamordowanie Filipa Jaśkiewicza

 

ogonowska kara 1

Fot.: Nóż kuchenny Martyny Ogonowskiej - narzędzie zbrodni

 

ogonowska kara 2

Fot.: Samochód Filipa Jaśkiewicza przy Oakdale Avenue

 

ogonowska kara 3

Fot.: Feralna noc z 20 na 21 października - Martyna Ogonowska i Filip Jaśkiewicz razem w pobliżu The Solstice

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

PROMOWANE OGŁOSZENIA:

 stop3

aston knight 273x231
TANIE KURSY UK NA WSZYSTKIE WOZKI WIDLOWE I MASZYNY BUDOWLANE, UPRAWNIENIA UK I SZKOLENIA UK – PROMOCJA OD £150
ABC