1 funt szterling = PLN
Pogoda w Peterborough
Peterborough
+10°C
Dzisiaj jest: 1.5.2024
   accidentZigZag-Baner 
polbud OMEGA POPRAWIONE  
 SHA baner  

OTWARTE NIEBO

ImageOTWARTE NIEBO

  Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. To najważniejsze święto w kalendarzu liturgicznym Kościoła Katolickiego. Na pytania o Wielki Post i radość Zmartwychwstania Pańskiego odpowiada ksiądz Piotr Redliński SChr, proboszcz Parafii Polskiej pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Peterborough. 

- Dlaczego Wielki Post jest tak ważny dla chrześcijan?

Ks. P.R. – Do Zmartwychwstania, czyli do życia wiecznego, dochodzimy poprzez różne doświadczenia życiowe. Wśród tych doświadczeń wiele jest takich sytuacji, gdzie powinniśmy się przełamywać dla dobra swojego i bliskich, czyli nieść krzyż swojego męża, żony, dzieci, emigracji, niezrozumienia przez najbliższych. Wielki Post to szczególny czas, gdzie podejmujemy wiele wysiłku, wiele wyrzeczeń, aby nasze życie tu na ziemi kiedyś było ukoronowane Zmartwychwstaniem. Wielki Post przypomina nam, że jesteśmy predysponowani do wiecznej radości razem z tymi, którzy już są szczęśliwi z Tym, który króluje wraz ze swym Ojcem i Duchem Świętym – z Jezusem Chrystusem, bowiem krzyż Chrystusa to znak największej miłości i poświęcenia dla dobra człowieka. Zmartwychwstanie to nagroda za poświecenie, za to, że życie nasze - choć często tak bardzo burzliwe - zawsze miało kierunek ku miłości – ku Bogu – ku prawdzie.  Do tej prawdy dochodzi się poprzez naśladowanie Chrystusa, który oddał życie, aby człowiek mógł żyć wiecznie szczęśliwy.   Wielki Post przypomina nam, że nasza ojczyzna jest w niebie.  Do tego nieba dochodzi się poprzez wyrzeczenia, czyli poprzez przełamywanie siebie, aby miłość, czyli poświecenie, coraz częściej królowała w moim życiu.     

- Co - w aspekcie duchowym - powinniśmy wynieść z przygotowania się do Świąt Wielkanocnych?

Ks. P.R. – Przede wszystkim głęboką wiarę, że grzech nie ma panowania w życiu człowieka - Szatan został na krzyżu zgładzony, że cierpienie oczyszcza i uzdrawia, leczy i daje nam kierunek, że poprzez cierpienie, mękę i śmierć Chrystusa jesteśmy wolni, nie jesteśmy już skazani przez grzech pierwszych rodziców na brak miłości Boga, mamy znów prawo wyboru i otwarte Niebo, ale też i otwarte Piekło, o czym tak wielu zapomina. Bóg – człowiek, Jezus Chrystus wskazał nam drogę do szczęścia, która wiedzie przez wierność miłości - Stwórcy - Bogu, wybór zaś należy do nas - czy będziemy Jemu wierni i będziemy kroczyli Jego drogą krzyżową, czy odrzucimy ten krzyż i pójdziemy z prądem tego świata, bez poświecenia.  Możemy miłość przyjąć, być dla kogoś darem, ale też i odrzucić, żyć tylko dla siebie. Do tej Wielkiej, prawdziwie Wielkiej, Nocy dochodzi się poprzez wielkie poświecenie, poprzez umieranie dla innych, poprzez śmierć. Oczywiście po niej jest życie prawdziwe, gdzie jest wieczna radość.  Niebo czy Piekło, dobro – miłość – prawda – poświecenie – droga pod prąd tego świata czy piekło, czyli brak miłości, dobra, itd. - wybór należy do nas. Wybór pomiędzy dobrem i złem to ciągła walka aż do Zmartwychwstania i tego uczy nas ta Wielka - Noc, gdzie Bóg ukazał moc miłości ofiarnej. 

 

- Po co wobec tego święcimy pokarmy?

Ks. P.R. – W Wielką Sobotę przynosimy do kościoła pokarmy do poświęcenia. Stanowią je przede wszystkim chleb, przypominający „chleb żywy, który zstąpił z nieba” i w Komunii Świętej daje życie światu, a także jajka, czyli kolorowe pisanki – symbol życia, budzący radość w sercach oraz baranka wielkanocnego – przenoszącego myśli i serca wierzących
w zamierzchłą pierwszą noc paschalną, noc Bożego zmiłowania nad narodem wybranym, godnym Boga i wolności, noc rozpoczynającą wędrówkę do ziemi odpoczynku i przebywania w obecności Pana. Przynosimy wiele innych pokarmów – jako zapowiedź uczty niebieskiej
w Królestwie Zmartwychwstałego Odkupiciela – Chrystusa – Boga i Człowieka. To zapowiedź Domu, w którym jest uczta i my też jesteśmy zaproszeni, ale warunkiem skorzystania z miejsca, które jest dla nas przeznaczone przy stole, a co za tym idzie i radości ucztowania, jest przebycie drogi tego życia zgodnie z wolą Tego, który dał nam życie.

- Czy coś jeszcze odróżnia nas, Polaków, w przygotowaniach do tych Świąt?

Ks. P.R. Nasza tradycja narodowa jest bardzo bogata, nie da się w paru zdaniach wymienić
i choć pokrótce ich przedstawić. Zwróćmy choć na niektóre uwagę: świecenie pokarmów, urządzanie tzw. Bożego Grobu, przygotowywanie Ołtarza Adoracji, popularnie nazywany Ciemnicą, Msza Święta zwana Rezurekcyjną, która odbywa się przeważnie wczesny rankiem, śpiewanie Gorzkich Żali, co piątkowe Drogi Krzyżowe, zakrywanie telewizora fioletowym nakryciem na czas Wielkiego Postu, oznaczające w tym świętym czasie odmówienie czyli post dla oczu, itd.   

- Co Ksiądz powie swoim parafianom, którzy samotnie spędzą tegoroczną Wielkanoc?

Niech Chrystus, który zwyciężył śmierć i dał nam nowe życie, wzbudzi w nas wszystkim radość, że po cierpieniu i doświadczeniu osamotnienia, przychodzi czas Zmartwychwstania, czyli radości, zjednoczenia z tymi, których kochamy. A gdy będzie nam smutno, że nie ma naszych bliskich przy nas, to pamiętajmy, że Bóg pierwszy doświadczył samotności, cierpienia, które doprowadziło nas do szczęścia Zmartwychwstania.

- Dziękuję za rozmowę i życzę wesołych Świąt.

Ks. P.R. – Dziękuję.

 

Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę:

Peterborough – Kościół St. Peter & All Souls, Park Rd. PE1 2RS – 8:00, 9:00, 13:00, 14:00

Peterborough - Klub Polski, 63 Church Str., PE2 8HF – 10:00

Wisbech - Kościół Our Lady & St. Charles, 69 Queen's Rd., PE13 2PH – 11:00, 11:30

Spalding - Kościół Immaculate Conception & St Norbert, 52 St. Thomas Rd. PE11 2XX – 15:00, 15:30

Msze Święte Wielkanocne:

Peterborough - Kościół St. Peter & All Souls, Park Rd. PE1 2RS – 6:00, 12:30, 19:15

Spalding - Kościół Immaculate Conception & St Norbert, 52 St. Thomas Rd. PE11 2XX – 9:30

Wisbech - Kościół Our Lady & St. Charles, 69 Queen's Rd., PE13 2PH – 16:30

Więcej informacji na www.peterborough.tchr.org

 

 

Comments are now closed for this entry

PROMOWANE OGŁOSZENIA:
ABC