1 funt szterling = PLN
Pogoda w Peterborough
Peterborough
+10°C
Dzisiaj jest: 25.5.2024
   accidentZigZag-Baner 
polbud OMEGA POPRAWIONE  
 SHA baner  

Zmiany prawne w UK w 2022

zmiany prawo 2017Nowy rok w Wielkiej Brytanii przynosi wiele zmian w prawie oraz nowe regulacje, które dotyczą codziennego życia każdego mieszkańca Wysp. Wybraliśmy i opisaliśmy dla Was osiem najważniejszych. Okazuje się, że musimy się szykować między innymi na zmiany w finansach i tym samym w naszych portfelach czy na zaostrzenie przepisów w kodeksie ruchu drogowego.

 

 

 

Wzrasta krajowa płaca minimalna

Krajowa płaca minimalna zostanie od 1 kwietnia 2022 roku zwiększona o 59 pensów (6.6%). Dzięki temu National Living Wage nie będzie już wynosić £8.91 za godzinę - nowa stawka to £9.50 dla pracowników w wieku 23 lat lub więcej. Nowa National Minimum Wage dla zatrudnionych w wieku 21-22 lata, 18-20 lat oraz 16-17 lat to odpowiednio £9.18, £6.83 i £4.81 za godzinę.

living wage 2018 slider


Zaostrzenie przepisów o korzystaniu z telefonów komórkowych

Szacuje się, że w połowie stycznia wejdą w życie ostrzejsze przepisy dotyczące korzystania z telefonu komórkowego podczas jazdy samochodem.

Obecnie dzwonienie z aparatem telefonicznym w ręku czy wysyłanie smsów w czasie kierowania pojazdem jest nielegalne - wyjątek stanowią sytuacje awaryjne. Od 2022 roku przepisy zabronią kierowcom również używania telefonów do robienia zdjęć lub filmów, przewijania list odtwarzania lub grania w gry.

Każdy, kto zostanie przyłapany z korzystania z telefonu komórkowego i trzymania go w ręku podczas jazdy, zostanie ukarany mandatem w wysokości 200 funtów i sześcioma punktami karnymi.

Nowa zasada będzie obowiązywać nawet wtedy, gdy zatrzymamy się na czerwonym świetle. Wyjątek ma stanowić wykonywanie płatności zbliżeniowych przy pomocy telefonu podczas postoju, np. w restauracjach drive-thru lub przy bramkach na autostradzie.

Nie zmieniają się regulacje dotyczące używania np. nawigacji satelitarnej w telefonie podczas kierowania autem - aparat musi być jednak umieszczony w uchwycie samochodowym.

egzamin na prawo jazdy uk slider


Wzrasta wysokość wypłacanej emerytury

O 290 funtów (3.1%) rocznie wzrośnie kwota wypłacanej new state pension od kwietnia 2022 roku.

Oznacza to, że wysokość pełnej krajowej emerytury zamiast £9,339 będzie wynosić około £9,628. W tygodniowej skali emeryci otrzymają zatem £5.50 więcej.

Warto podkreślić, że osoby, które osiągnęły wiek emerytalny przed 6 kwietnia 2016 obowiązuje tzw. stara emerytura czyli basic state pension, która obecnie wynosi £137.60 tygodniowo (£7,155.20 w skali roku), a która za cztery miesiące wzrośnie do £7,377 rocznie.

emerytura uk.webp


Zmiany w kodeksie drogowym

Duże zmiany już od 29 stycznia 2022 roku czekają wszystkich pieszych, rowerzystów i kierowców. Wszystko po to, by zwiększyć bezpieczeństwo w ruchu drogowym dla tych, którzy są najbardziej narażeni na wypadek.

Od końca stycznia ci użytkownicy dróg, którzy mogą wyrządzić największą krzywdę pozostałym, zostaną zobowiązani przez prawo do wzięcia odpowiedzialności za zmniejszenie tego ryzyka - przy czym wszyscy powinni zachowywać należytą i wymaganą ostrożność.

Innymi słowy; kierowca samochodu, według nowego rozporządzenia, będzie w ruchu drogowym bardziej odpowiedzialny niż rowerzysta za bezpieczeństwo swoje i rowerzysty właśnie.

Nowa hierarchia w kodeksie drogowym na pierwszym miejscu pod względem największego ryzyka stawia pieszych. Na kolejnych miejscach znajdują się odpowiednio: rowerzyści, jeźdźcy konni, motocykliści, kierowcy samochodów i taksówek, kierowcy vanów i minibusów. Na końcu uplasowali się kierowcy pojazdów ciężarowych oraz dużych pojazdów osobowych.

Nowe prawo zabrania kierowcom m.in.: przecinania drogi rowerzystom, jeźdźcom konnym oraz pojazdom zaprzęgowym na skrzyżowaniach. Kierowcy muszą dać pierwszeństwo rowerzystom podczas wjazdu na skrzyżowanie, przy jego opuszczaniu, zmiany kierunku lub pasa ruchu. Za niezgodną z prawem zostanie uznana każda czynność podjęta przez kierowcę, która groziłaby kolizją z rowerzystą.

Kodeks drogowy będzie wymagał od kierowców, aby ci zachowali należyty odstęp od rowerzystów (1,5 metra) i od osób jadących konno (2 metry). Nowe przepisy mówią również o prędkości przy mijaniu jeźdźców konnych (10 mil na godzinę) oraz rowerzystów (30 mil na godzinę). Jeśli na jezdni nie ma chodnika, a kierowca zauważy idącego po niej pieszego - będzie miał obowiązek zredukować prędkość, z jaką się porusza i zachować przynajmniej dwa metry odległości pomiędzy pojazdem a pieszym.

mandat predkoscuk slider


Ładowarki EV powszechnie dostępne

Od 2022 roku wszystkie nowo wybudowane budynki w Anglii, a w tym domy czy budynki handlowe np. supermarkety, będą musiały posiadać ładowarkę lub stację ładowania dla samochodów elektrycznych.

Dzięki takiemu posunięciu, rząd liczy na zwiększenie popularności aut elektrycznych jeszcze przed planowanym na 2030 r. zakazem sprzedaży nowych samochodów z silnikami diesla i benzynowymi.

ladowarka samochod elektryczny dom uk


Podatek od opakowań z tworzyw sztucznych

Od 1 kwietnia 2022 roku wszyscy brytyjscy producenci oraz importerzy będą musieli płacić podatek od opakowań z tworzyw sztucznych (Plastic Packaging Tax - PPT).

Oznacza to, że zarówno producenci i importerzy opakowań z tworzyw sztucznych, jak również ich klienci biznesowi oraz konsumenci, którzy kupują opakowania z tworzyw sztucznych lub towary w opakowaniach z takich materiałów - będą musieli zapłacić podatek.

Podatek będzie dotyczył wszystkich opakowań z tworzyw sztucznych, które nie zawierają co najmniej 30% plastiku z recyklingu.

Stawka PPT wyniesie 200 funtów za tonę metryczną.

plastic packaging tax podatek od opakowan tworzyw sztucznych uk


Zmiany w ubezpieczeniach domów i samochodów

Od stycznia ubezpieczyciele otrzymali zakaz dyskryminacji cenowej.

Zakaz ma chronić lojalnych, wieloletnich klientów firm ubezpieczeniowych, którzy często mierzyli się z podnoszeniem kosztu odnowienia ubezpieczenia domu lub samochodu na kolejny okres - w praktyce płacąc więcej niż nowi klienci, którzy zawarli swoje pierwsze umowy z towarzystwami.

Nowe prawo ma ukrócić proceder nazywany w UK “spacerem po cenach”. Klienci, którzy przy odnawianiu ubezpieczeń decydowali się na zmianę ubezpieczyciela - płacili mniej jako nowi klienci. Przy kolejnym odnowieniu sytuacja się powtarzała. Ubezpieczyciele oferowali niższe ceny, byle tylko zachęcić klientów do przejścia i wykupienia u nich polisy. Natomiast ci, którzy decydowali się na odnowienie u tego samego ubezpieczyciela, często otrzymywali większe rachunki.

Według FCA, organizacji zajmującej się regulowaniem pożyczek w UK, osoby wykupujące standardowe ubezpieczenie dla swojego domu, płaciły przeciętnie 130 funtów za roczną ochronę. Po pięciu latach u tego samego ubezpieczyciela, koszt wzrastał do około £238 przy jednoczesnym braku innych czynników, takich jak np. zwiększenie ryzyka dla nieruchomości.

Zmiany wprowadzone przez FCA oznaczają, że każdy, kto odnowi polisę, zapłaci nie więcej, niż zapłaciłby jako nowy klient. A to z kolei doprowadzi do sytuacji, gdzie ceny ubezpieczeń wzrosną dla tych, którzy regularnie zmieniają ubezpieczycieli, podczas gdy stali klienci będą płacić mniej.

Szacuje się, że nowe regulacje mogą zaoszczędzić konsumentom ponad 4 miliardy funtów w ciągu najbliższych 10 lat.

council tax peterborough podwyzka slider


Żegnamy papierowe banknoty

Stare, papierowe banknoty o nominałach £20 oraz £50 przestaną być legalnym środkiem płatniczym z dniem 30 września 2022 roku. Zostaną zastąpione alternatywnymi banknotami wykonanymi z polimeru, podobnie jak w przeszłości banknoty £5 i £10.

banknoty papierowe stare uk

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

PROMOWANE OGŁOSZENIA:
ABC