1 funt szterling = PLN
Pogoda w Peterborough
Peterborough
+10°C
Dzisiaj jest: 19.2.2020
   accidentZigZag-Baner pierogarnia banner 170x200  
polbud OMEGA POPRAWIONE   SZKOLA INTERNETOWA BANER
 SHA baner  

Trudny budżet dla Peterborough

budzet peterborough 2018Jeszcze większa podwyżka podatku council tax, likwidacja popularnej atrakcji dla dzieci; Bretton Water Park czy podniesienie stawki za wywóz śmieci ogrodowych – oto jedne z ważniejszych założeń budżetu miejskiego na lata 2018/2019. Urzędnicy, jak tylko mogą, szukają oszczędności. Szukają, bo nie mają innego wyjścia. Jednak wiele z ich propozycji już budzi sprzeciw mieszkańców naszego miasta.

Budżet Peterborough 2018/2019 – ogólne informacje

Propozycje budżetowe Peterborough City Council liczą sobie 40 stron. Obecnie deficyt budżetowy naszego miasta wynosi 24 miliony funtów. Urząd zdołał wcześniej zaoszczędzić ponad 3 mln funtów, co w połączeniu ze środkami z rezerwy w kwocie blisko 5 mln funtów daje finalnie 15.7 miliona funtów, które PCC musi jeszcze zdobyć w formie m.in. cięć budżetowych i oszczędności.

Nad poniżej opisanymi przez nas założeniami budżetowymi, urzędnicy dyskutować będą na zebraniu rady miejskiej w piątek, 9 lutego. Mieszkańcy Peterborough mogą zgłaszać swoje uwagi do projektu do piątku, 23 lutego, do godziny 15:00. Urząd zajmie się nimi w poniedziałek, 26 lutego. Konsultacje społeczne zakończą się wraz z dniem 5 marca (poniedziałek), o godzinie 17:00, a Peterborough City Council finalnie rozważy propozycje w środę, 7 marca.

Najważniejsze punkty planu budżetowego: 

Podwyżka council tax

Jak informowaliśmy, w grudniu ubiegłego roku urząd przedstawił projekt podwyższenia lokalnego podatku od nieruchomości – council tax – o 5%. W tamtym momencie była to maksymalna podwyżka, możliwa do wdrożenia bez konieczności urządzania przez samorząd referendum wśród mieszkańców. W międzyczasie jednak rząd podwyższył ten pułap do 6% i teraz nasz urząd zamierza z tego faktu skorzystać. Płacony przez mieszkańców Peterborough podatek ma zatem w przyszłym roku być wyższy już nie o 5, ale o 6%.

Co to oznacza w praktyce? Dla tzw. Band B czyli grupy, w której mieści się nieruchomość przeciętnego podatnika w Peterborough – podatek wzrośnie średnio o £57.38 w porównaniu do roku ubiegłego. Kwota do zapłaty przekroczy zatem próg tysiąca funtów i wyniesie £1,015 za rok 2018/2019.

Dzięki takiemu posunięciu do miejskiej kasy trafi o około 4.2 mln funtów więcej – połowa z tej kwoty zostanie przeznaczona na dofinansowanie opieki społecznej, świadczonej osobom dorosłym w naszym mieście.

 

Propozycja likwidacji Bretton Water Park

W okresie letnim to jedna z najpopularniejszych, zwłaszcza w gronie rodziców i ich dzieci, atrakcji w Peterborough.

Jednak park wodny w dzielnicy Bretton może zostać zlikwidowany, ponieważ urzędnicy nie chcą go dalej finansować i tym samym pragną oszczędzić 18 tysięcy funtów.

Jedyną szansą dla parku we Flaxland jest jego przejęcie przez Bretton Parish Council – ta jednostka ma już jednak zamknięty budżet. O tym, czy znajdą się środki dla parku, może zdecydować głos mieszkańców. Jeśli w ich opinii okaże się, że park jest atutem dla Bretton, widmo zamknięcia atrakcji powinno się oddalić.

Trzeba przy tym pamiętać, że do tej pory korzystanie z parku było bezpłatne – ewentualne zarządzanie miejscem wodnej zabawy przez Bretton Parish Council może oznaczać wprowadzenie opłat za wstęp.

Jedna z mieszkanek naszego miasta ma nadzieję powstrzymać Peterborough City Council przed podjęciem radykalnych kroków związanych z Bretton Water Park. W tym celu uruchomiła petycję, którą podpisać tutaj może każdy z nas. Aktualnie apel wspiera 227 osób.

Wyższe opłaty za śmieci

Koszt wywozu zawartości tzw. brązowego kosza ma się zwiększyć dla mieszkańców Peterborough od kwietnia i wynieść 45 funtów rocznie. To o sześć funtów więcej niż w roku ubiegłym.

Urząd spodziewa się, iż tym samym do kasy miejskiej trafi dodatkowe 127 tys. funtów rocznie.

Ponadto w planach Peterborough City Council jest wprowadzenie opłaty w wysokości £25 za zgubienie lub kradzież któregokolwiek z naszych pojemników na odpady.

Obecnie, w takich sytuacjach, podatnik nie ponosi żadnych kosztów a nowe kosze są dostarczanie przez urząd bezpłatnie. Bezpłatnie dla mieszkańców oczywiście, bo miasto płaci za to średnio 144 tys. funtów rocznie.

Kosze uszkodzone podczas opróżniania zostaną wymienione bezpłatnie.

Za nowe pojemniki na odpady spożywcze wraz z woreczkami zapłacimy £15.

Mieszkańcy Peterborough mogą również dokupić drugi brązowy kosz za £25 i będzie on opróżniany bez dodatkowych kosztów.
Za to właściciele nowych nieruchomości w Peterborough muszą liczyć się z opłatą £25 za opróżnienie kosza i £15 za wywiezienie zawartości pojemnika z odpadami spożywczymi. Taki ruch przyniesie kasie miejskiej dodatkowe 66 tysięcy funtów rocznie.

Urząd chce także wprowadzić limit na wywożenie pewnej grupy odpadów do Household Recycling Centre. Chodzi o odpadki DIY czyli takie, które pozostają nam np. po remoncie lub modernizacji mieszkania. Dotąd za darmo i bez ograniczeń mogliśmy pozbywać się cegieł, płyt gipsowych, płyt chodnikowych, dachówek, wanien, umywalek, drzwi, ram okiennych, paneli czy drewna. Od kwietnia jednak urzędnicy pozwolą nam na dwanaście wycieczek na wysypisko rocznie.

 

Pozostałe propozycje budżetu Peterborough na latach 2018/2019 zakładają m.in.:
- zamknięcie publicznych toalet przy parkingu Northminster;
- likwidację kiosku Travelchoice na stacji autobusowej Queensgate i przeniesienie możliwości kupna biletów do Visitor Information Centre przy Bridge Street;
- rezygnację z ozdób kwiatowych w ratuszu i kościele St. John's w centrum miasta;
- zakup ubezpieczenia dla miasta na wypadek ataku terrorystycznego;
- koniec finansowania poczęstunku dla radnych podczas wieczornych sesji rady miasta;
- redukcję szkoleń dla pracowników urzędu;
- zwolnienia pracownicze w urzędzie.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

PROMOWANE OGŁOSZENIA:
carworld new
KURSY I SZKOLENIA NA MASZYNY BUDOWLANE CPCS – CSCS TAKIE JAK- KOPARKI – WYWROTKI - WALCE – WOZKI TELESKOPOWE – LADOWRKI CPCS – IPAF LUBDRIVER  CPC 35H . SZUKASZ PRACY ? PODNIES SWOJE KWALIFIKACJE I ZACZNIJ ZARABIAC WIECEJ !
ABC