1 funt szterling = PLN
Pogoda w Peterborough
Peterborough
+10°C
Dzisiaj jest: 23.6.2021
   accidentZigZag-Baner pierogarnia banner 2021 
polbudaston new OMEGA POPRAWIONE  dor jan 170x200 flagi
 SHA baner  

Zadośćuczynienie w sprawie Slavików

slavikova peterboroughPonad 130 tysięcy funtów – taką kwotę w ramach odszkodowania przyznał sąd ofiarom współczesnego niewolnictwa z Peterborough. Mowa o dwóch mężczyznach, wykorzystywanych w okresie ośmiu lat w naszym mieście przez czteroosobową rodzinę, pochodzącą ze Słowacji.

Głośną sprawę opisaliśmy w zeszłym roku na naszej stronie i można o niej przeczytać tutaj [klik].

Margita Slavikova, lat 68, która mieszkała w rejonie Nitra w Słowacji oraz jej syn, 40-letni Robert Slavik z Priory Road w Peterborough odbywają od września karę więzienia za popełnione przestępstwa. Wcześniej, bo w marcu 2019, za kratkami wylądowała jej córka, 46-letnia Maria Slavikowa wraz ze swoim synem, Romanem Slavikiem (l. 29) z West Parade w Peterborough.

To właśnie oni wyzyskiwali mężczyzn, każąc im pracować za bardzo małe wynagrodzenie. To również oni podpisywali umowy bankowe i telefoniczne na ich nazwiska.

Zarobione przez ofiary pieniądze, rodzina zabierała w znakomitej większości dla siebie. Pierwszej ofierze wypłaciła przez blisko osiem lat jedynie £12,900 z wypracowanych oraz otrzymanych w zasiłkach £118,700. Drugi, 46-letni mężczyzna, w tym samym czasie zarobił około 80 tysięcy funtów – do jego kieszeni trafiło £13,600.

Wykorzystywani mężczyźni żyli pod różnymi adresami w Peterborough – zawsze jednak w złych warunkach. W domach mieli oddzielną od Slavików lodówkę i spożywali gorsze jedzenie. Do pracy zmuszani byli groźbą bezdomności. Nie pozwalano im na wyjazdy do Słowacji. Nie dopuszczano nawet do tego, by swobodnie poruszali się po mieście – mogli udać się do pracy oraz na zakupy.

Pierwszą ofiarę regularnie zabierano do Job Centre, aby w jej imieniu kłamać o posiadaniu żony i dzieci, co skutkowało większymi zasiłkami. Nie przeszkodziło to rodzinie w nakłonieniu go do fikcyjnego małżeństwa z Filipinką, której po ceremonii już więcej nie zobaczył – ślub otworzył kobiecie możliwość do pozostania w UK, ofiara natomiast zdobyła żonę na papierze i jednorazowe £200 zapłaty.

Drugi mężczyzna, pomimo doznanego urazu nogi i otrzymywanego z tego tytułu przez 18 miesięcy zasiłku, był zmuszany do wykonywania różnych prac w rejonie Lincoln Road i West Parade. Na miejsce docierał na piechotę, pokonując w sumie 4-kilometrową trasę.

Koszmar mężczyzn skończył się po interwencji policji w kwietniu 2016 roku.

Podczas posiedzenia Cambridge Crown Court w dniu 18 sierpnia, sędzia Jonathan Cooper zarządził, aby Slavikova spłaciła w ciągu trzech miesięcy kwotę £130,350 – z tej sumy jedna ofiara ma otrzymać £52,139, a druga £78,210 w ramach odszkodowania. Jeśli kobieta nie zastosuje się do tego nakazu, jej wyrok zostanie przedłużony o kolejne dwa lata.

Uznano również, że sprawa przyniosła Robertowi Slavikowi korzyść w wysokości £136,604 – jednak kwota możliwa do konfiskaty to zaledwie jeden funt. Sędzia uznał zatem, że Slavik posiedzi o tydzień dłużej w więzieniu.

slavikova peterborough slider

Fot.: Margita Slavikova i jej syn, Robert Slavik

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

PROMOWANE OGŁOSZENIA:

 astonnew

ABC